Kawa przyszłości. Wywarzana w laboratorium, a nie z plantacji

Fińscy naukowcy, stosując te same metody produkcji, które wykorzystywane są w laboratoryjnej hodowli komórek mięsa, opracowali nową technikę wytwarzania kawy w bioreaktorze - informuje AFP.

Fińscy naukowcy pracują nad produkcją kawy z bioreaktora
Fińscy naukowcy pracują nad produkcją kawy z bioreaktora123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- To naprawdę kawa. W produkcie nie ma nic poza kawą - powiedział szef zespołu badawczego, Heiko Rischer, wskazując na naczynie laboratoryjne zawierające brązowy proszek, dodając: - Ta kawa jest produkowana z grupy kawowych komórek roślinnych w ściśle kontrolowanych warunkach termicznych, naświetlenia i dostępu tlenu.

Ekspert wyjaśnia, że produkt jest obecnie na etapie testowania jego smaku, alw odpowiedzialnym za tę część procesu nie wolno połykać napoju. Stwierdzono, że innowacyjna kawa jest mniej gorzka od klasycznej, co może wynikać z mniejszej zawartości kofeiny.

Naukowcy zauważają, że kawa jest produktem "problematycznym", ponieważ globalne wzrosty temperatur powodują spadek wydajności upraw, co zmusza rolników do wycinania lasów deszczowych pod kolejne plantacje. Ponadto należy uwzględnić skutki transportu, do którego zużywane są paliwa kopalne. - Szukanie alternatyw jest bardzo sensowne - ocenia Rischer.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Trwają badania, które mają pokazać, na ile zrównoważonym produktem byłaby kawa z laboratorium, gdyby hodować ją na dużą skalę. Dotychczas naukowcy są przekonani, że jej produkcja jest bardziej przyjazna środowisku niż uprawa tradycyjnych roślin.

Kawa z laboratorium ma szanse trafić na sklepowe półki nie wcześniej niż za cztery lata - tyle szacunkowo może trwać okres oczekiwania na aprobatę wszystkich organów regulacyjnych i komercyjne wsparcie produktu.

Finlandia plasuje się wśród największych konsumentów kawy na świecie. Jak pokazują dane grupy analitycznej Statista, średnio Fin zużywa 10 kg ziaren kawy rocznie do przygotowania napoju.

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych również dążą do opracowania w laboratorium roślinnej bazy do jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. Startup Atomo z Seattle ogłosił we wrześniu, że zebrał 11,5 mln dol. na sfinansowanie produkcji "kawy molekularnej", która smakuje jak wszystkim znana kawa, ale pochodzi z innego materiału organicznego niż owoce kawowca.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas