Iphone naładuje się tylko gdy będzie miał dostęp do zielonej energii

Wraz z uaktualnieniem systemu operacyjnego iOS posiadacze i posiadaczki telefonów iPhone w USA zyskali nową funkcję - Clean Energy Charging. Po jej włączeniu smartfon będzie się ładował dopiero wtedy, gdy do lokalnej sieci energetycznej będzie trafiać odpowiednio duża ilość prądu wytworzonego z ekologicznych źródeł.

Apple wprowadziło w telefonach iPhone nową opcję ładowania. Clean Energy Charging pozwala naładować telefon wtedy, gdy do sieci energetycznej trafia najwięcej prądu wytwarzanego z odnawialnych źródeł energii
Apple wprowadziło w telefonach iPhone nową opcję ładowania. Clean Energy Charging pozwala naładować telefon wtedy, gdy do sieci energetycznej trafia najwięcej prądu wytwarzanego z odnawialnych źródeł energii123RF/PICSEL

Funkcja Clean Energy Charging jest dostępna dla smartfonów iPhone od aktualizacji iOS 16.1. Póki co działa tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, ale niewykluczone, że z czasem będzie pojawiać się też w innych krajach, w tym w Polsce.

Clean Energy Charging w iPhone. Co to jest i jak włączyć?

Jak tłumaczy Apple, gdy włączymy Clean Energy Charging i podłączymy iPhone'a do ładowania, do smartfona zostanie przesłana informacja na temat emisji z naszej lokalnej sieci energetycznej. Iphone wykorzysta te dane, aby ładować się w momentach gdy wytwarzana energia jest czystsza.

Clean Energy Charging można włączyć tylko gdy uruchomimy jednocześnie opcję "Zoptymalizowane ładowanie", a także udostępniamy swoje dane o lokalizacji. Na dodatek funkcja ma się włączać tylko w miejscach, gdzie przez długi czas mamy podłączony telefon do ładowania (np. w pracy albo w domu).

Gracze też mogą korzystać z zielonej energii

"Opcja nie włączy się gdy nasze nawyki związane z ładowaniem telefonu są zmienne lub gdy znajdziemy się w nowym miejscu, np. podczas podróży" - zastrzega Apple.

Iphone od Apple nie jest pierwszym technologicznym gadżetem, który w tak sprytny sposób wykorzystuje aktualne dane o udziale odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu. Podobne rozwiązanie przedstawiła w styczniu firma Microsoft, która dała posiadaczom i posiadaczkom konsoli Xbox możliwość włączenia nowego trybu oszczędzania energii opartego na podobnych zasadach, co Clean Energy Charging w iPhonie.

Polskie lasy przyszłości. Jak będą wyglądały za 50 lat?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas