IEA: Potrzebujemy wodoru, by "zazielenić" przemysł i transport

Rządy muszą działać szybciej i bardziej zdecydowanie w kwestii wodoru - apeluje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). To właśnie wodór ma pomóc w ułatwieniu transformacji energetycznej na świecie.

Wodór, choć ma pomóc w transformacji energetycznej, nie jest jeszcze dostatecznie rozwiniętą technologią
Wodór, choć ma pomóc w transformacji energetycznej, nie jest jeszcze dostatecznie rozwiniętą technologią123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

IAE wystosowała apel do rządów o przyspieszenie prac nad technologiami wodorowymi. Agencja w swoim raporcie pisze, że koszty technologii zdekarbonizowanego wodoru muszą być szybciej obniżone. Niskoemisyjny wodór potrzebuje "bezprecedensowego" bodźca od rządów i przedsiębiorstw oraz umożliwienia rozwoju tej energii - podkreśla IEA w swoim raporcie. "Rządy muszą działać szybciej i bardziej zdecydowanie" - apeluje agencja.

- W przeszłości wodór o niskiej zawartości węgla wydawał się falstartem, ale widzimy dobry postęp - twierdzi dyrektor IEA Fatih Birol. - Rządy muszą działać szybko, aby obniżyć bariery hamujące rozwój tej branży, co jest niezbędne, jeśli świat ma zachować szansę na osiągnięcie neutralności węglowej w 2050 roku - dodał Birol.

Agencja podkreśla, że w 2019 r. plany dotyczące wodoru miały tylko Francja, Japonia i Korea Południowa. Zaledwie dwa lata później taką strategię rozwoju posiada już 17 państw, a kolejnych 20 ją przygotowuje. Trwają także projekty pilotażowe, które skupiają się na wytwarzaniu stali lub chemikaliów z pomocą wodoru.

Do tej pory wodór był wytwarzany niemal w całości z paliw kopalnych. Jego produkcja wymaga także dużej ilości energii elektrycznej. Rozwiązaniem mają być morskie elektrownie wiatrowe, za pomocą których ma powstawać tzw. zielony wodór.

IEA wskazuje także na brak środków, które wspierałaby tę technologią. Agencja zauważa, że bez tego trudno będzie rozwijać infrastrukturę magazynową i dostawczą.

Agencja szacuje, że kraje, które rozwijają technologie wodorowe, planują inwestycje o wartości około 37 mld dol. Z kolei sektor prywatny zapowiedział inwestycje na poziomie 300 mld dol. Sama IEA apeluje o przeznaczenie na nową technologię 1,2 bln dol. do 2030 r.

W swoim raporcie agencja podkreśla, że wydajność elektrolizerów, dzięki którym można pozyskiwać wodór z wody za pomocą energii elektrycznej, podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla wyróżnia trzy rodzaje wodoru: zielony, niebieski i szary. Zielony powstaje z użyciem odnawialnych źródeł energii, przez co nie ma śladu węglowego. Z kolei wodór niebieski powstaje z użyciem paliw kopalnych, jednak podczas procesu produkcji emitowany dwutlenek węgla jest wyłapywany i używany do innych celów, bądź składowany. Najbardziej szkodliwy jest wodór szary. Podczas jego produkcji emitowane gazy cieplarniane nie są wyłapywane, i trafiają do atmosfery.

Jak przeciwdziałać suszy?INTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas