Holandia. Chodnik z paneli fotowoltaicznych produkuje prąd dla całego ratusza

Węgierska firma Platio opracowała metodę produkcji fotowoltaicznych kostek brukowych, które są w stanie produkować prąd. Pierwszy duży projekt został zrealizowany w Groningen w północnej Holandii.

Gdyby chodnik pracował z pełną wydajnością, byłby w stanie dostarczyć prąd do 18 gospodarstw domowych.
Gdyby chodnik pracował z pełną wydajnością, byłby w stanie dostarczyć prąd do 18 gospodarstw domowych.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Inwestycja jest częścią projektu Making City, którego celem jest rozwój tzw. Pozytywnych Dzielnic Energetycznych (ang. Positive Energy Districts). Mają one pokazywać potencjał innowacyjnych rozwiązań dla realizacji celów klimatycznych i neutralizacji skutków działania człowieka dla środowiska.

Cały chodnik ma powierzchnię około 400 m2 i jest w stanie wygenerować średnio 53 MWh rocznie. Jest to ilość, potrzebna do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na prąd aż 18 gospodarstw domowych. Z przyczyn technicznych powstała w ten sposób energia elektryczna posłuży do zasilenia ratusza.

Warto jednak zaznaczyć, że fakt, iż instalacja "jest w stanie wygenerować" jakąś moc nie oznacza, że ją wygeneruje. Na wydajność wpływa wiele czynników takich jak chociażby pogoda. W przypadku chodnika dużą rolę odgrywa ruch pieszych. Jeśli będzie ich dużo, będą zasłaniać instalację, co doprowadzi do spadku jej wydajności. Zatem o realnej produkcji będziemy mogli dowiedzieć się za rok.

Zgodnie z szacunkami instalacja pozwala na redukcję około 18 ton CO2 w ciągu roku. Dla porównania, przeciętny Polak w tym samym czasie emituje 8 ton CO2 a Holender 10 ton CO2.

Jak został zbudowany chodnik?

By zmniejszyć ślad węglowy inwestycji, firma wykonała kostkę z plastiku z recyklingu. Do produkcji 1m2 użyto około 400 butelek PET. Łatwo policzyć, że cała inwestycja zagospodarowała 160 tys. zużytych butelek.  

Kostka pokryta jest hartowanym szkłem, by zwiększyć wytrzymałość. Jej powierzchnia dodatkowo jest chropowata, by usprawnić poruszanie się pieszych.

Źródło: gramwzielone.pl

System kaucyjny. Aktywiści wyświetlili na Kancelarii Premiera specjalne animacje materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas