Google pomoże ci z fotowoltaiką. Nowa funkcja w popularnej aplikacji
Dzięki nowemu narzędziu Google można sprawdzić potencjał domu, bloku czy budynku pod kątem fotowoltaiki. Aplikacja pokaże nam ocenić, jaki potencjał generowania energii ze słońca ma konkretny dach. Wszystko odbywa się z pomocą popularnych Map Google.
Google podzieliło się nowymi informacjami na temat narzędzia Solar API, które wcześniej było znane jako Project Sunroof. Jest ono rozwijane od lat, a w pracach biorą udział wiodące firmy z rynku fotowoltaiki. Solar API jest płatnym dodatkiem do usługi Google Cloud.
Google podpowie, gdzie najlepiej zamontować fotowoltaikę
Jak wyjaśnia informatyczny gigant, funkcja może przede wszystkim przydać się instalatorom paneli słonecznych, twórcom oprogramowania służącego do projektowania instalacji, ale także zwykłemu "Kowalskiemu", który chciałby sprawdzić budynek pod kątem fotowoltaiki.
Nowe narzędzie Google pozwala z jednej strony uzyskać niezbędne informacje, a z drugiej - pokazać niezbędne dane przy pomocy warstw w usłudze Google Maps. W Solar API można sprawdzić m.in. wymiary budynków, dokładną lokalizację, a nawet kąt nachylenia dachów. Możliwe jest też wygenerowanie kilku modeli instalacji fotowoltaicznych i sprawdzenie ich efektywności.
Mapy pozwalają też zobaczyć np. zacienienie danego obszaru, co pozwala instalatorom dobrać najlepszy układ paneli dla konkretnego budynku. Dane mogą być wykorzystywane także przez twórców oprogramowania, aby zautomatyzować projektowanie instalacji pod kątem rozmieszczenia i innych zmiennych.
Montaż paneli słonecznych powinien przyspieszyć
Solar API od Google może potencjalnie znacznie skrócić proces instalacji fotowoltaiki, szczególnie na początkowym etapie. Z nowym narzędziem instalatorzy nie muszą już jeździć do zainteresowanych klientów, robić pomiarów i wielu projektów. To wszystko jest bardzo czasochłonne.
"Firmy instalujące fotowoltaikę mogą poprawić obsługę klienta i tworzyć dokładne propozycje projektów, a to wszystko bez wizyty na miejscu. Może to przyspieszyć proces instalacji" - podaje Google. "Każdy z tych elementów przyczynia się do szybszego montażu paneli słonecznych i ograniczania emisji dwutlenku węgla" - podkreślono.