Reklama

GAF Energy pokazało solarne dachówki. Mają być lepsze od Solar Roofs Tesli

Brytyjska firma GAF Energy skonstruowała dachówki solarne Timberline Solar, który według niej będą tańsze i bardziej niezawodne niż Solar Roof Tesli.

GAF Energy to firma siostra jednej z największych firm dekarskich na świecie - Standard Industries. Nowy produkt GAF Energy wygrał właśnie nagrodę Best of Innovation Award dla rozwiązania z zakresu Smart City na targach CES.

"Jesteśmy częścią największego na świecie producenta pokryć dachowych. Mamy więc dostęp do materiałów, do których typowe firmy solarne nie mają dostępu" - powiedział Martin DeBono, prezes GAF Energy. "Nikt nigdy nie próbował stworzyć ściśle takiego produktu solarnego, który będzie mógł zainstalować dekarz. My to zrobiliśmy - można go zainstalować tylko pistoletem do gwoździ. To dwa razy szybsze niż instalacja tradycyjnych paneli słonecznych".

Reklama

Fotowoltaika: Z czego są zrobione panele słoneczne?

Pierwszy taki produkt

Timberline Solar mogą być przybite do dachu, tak jak zwykłe dachów co zdaniem GAF Energy zmniejszy złożoność i koszt instalacji. Według producentów dzięki temu ich instalacja będzie zajmować dni, a nie tygodnie. Timberline Solar mają być też pierwszym produktem na świecie, który otrzymał certyfikat UL 7103, co znaczy, że może służyć zarówno jako panele słoneczne, jak i materiał budowlany.

Poszczególne dachówki solarne mają ok. 43 cm wysokości i ok. 163 cm długości, czyli są większe od tych oferowanych przez Teslę. A to oznacza mniej części do produkcji i mniej przewodów, co według firmy ma zmniejszyć koszty przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności technologii. Taka wielkość oznacza też, jednak, że produkt GAF Energy "nie wtapia się w otoczenie" tak dobrze, jak produkt Tesli, który jest nie do odróżnienia od zwykłych dachówek.

"Naturalny moment na instalację solarnych dachówek jest wtedy, kiedy myślisz już o wymianie dachu. Nie ma sensu pokrywać nimi starego dachu, który jest nadal funkcjonalny" - stwierdził David Winter, co-CEO Standard Industries.

Sekretne życie paneli fotowoltaicznych. Odkrycie naukowców otwiera drzwi do lepszych ogniw i wielu innych korzyści

Wadą może być wydajność

Nie wiadomo jeszcze jaka będzie konkretna cena Timberline Solar, ale DeBono szacował ją na ok. dwukrotność ceny pokrycia dachu zwykłymi dachówkami.

"Powiedzmy, że w wielu częściach kraju koszt dachu wynosi piętnaście tysięcy dolarów. W przy dachówek solarnych byłoby to dwa razy tyle" - stwierdził.

Problemem tego rodzaju produktu może być natomiast wydajność, która jest mniejsza niż tradycyjnych paneli słonecznych z powodu nagrzewania się dachu - rozgrzane ogniwa słoneczne nie działają tak skutecznie, jak chłodniejsze.

Źródło: CNBC, The Verge


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy