AVO - pierwszy robot do pielenia zasilany energią słoneczną

Powstała nowa alternatywna dla stosowania herbicydów na dużych powierzchniach rolniczych. Zamiast rozpylać je na całym terenie, co wiąże się ze skażeniem środowiska, inteligentny robot potrafi zastosować pestycyd precyzyjnie na danej sadzonce. Energię czerpie ze słońca.

W pełni bezzałogowe pielenie

Szwajcarska firma Ecorobotix opracowała niedawno nowego, w 100% autonomicznego robota do pielenia grządek. AVO jest laureatem prestiżowego konkursu SIMA Innovations Awards, który nagradza najbardziej innowacyjne technologie w danym roku. AVO posiada specjalną kamerę do wykrywania roślin oraz układ sensoryczny, który służy mu do nawigacji po polu. Można sterować nim przy pomocy tableta lub telefonu. Interwencja człowieka nie jest jednak potrzeba zbyt często, ponieważ robot doskonale radzi sobie sam. Tym, co odróżnia go od innych maszyn tego typu, jest jego pełna zależność od energii słonecznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym zamontowanym na dachu, robot jest w stanie pracować do 12 godzin dziennie bez przerwy i wyplewić nawet 10 hektarów pola. Dzięki baterii może pracować także w nocy.

Reklama

Redukcja użycia herbicydów

Za sprawą innowacyjnej technologii, robot wstrzykuje pestycyd dokładnie w miejscu, w którym jest on potrzebny. W rezultacie wykorzystuje 95% mniej herbicydów niż ma to miejsce przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki temu okoliczne tereny są chronione przed skażeniem.

Robot na razie dostępny jest w Czechach, Anglii, Francji, Szwajcarii, Niemczech Włoszech, Belgii, Holandii i Stanach. Polska jeszcze będzie musiała poczekać.     

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inteligentne technologie | pielenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama