Zakonnice stanęły po zielonej stronie mocy

Niektórzy Włosi wierzą, że dostrzeżenie zakonnicy przed murami zakonu przynosi pecha. Irlandzkich sióstr zakonnych nie trzeba się jednak obawiać, a wręcz przeciwnie - należy brać z nich przykład. Trapistki z południowo-wschodniej Irlandii zadbały samodzielnie o zapewnienie sobie źródła energii elektrycznej. I to zielonej.

W XVII-wiecznym irlandzkim klasztorze króluje zielona energia i zrównoważone rolnictwo
W XVII-wiecznym irlandzkim klasztorze króluje zielona energia i zrównoważone rolnictwoGetty Images

Na całym świecie rosną obawy o kurczące się zapasy surowców energetycznych. Nawet jeśli zapasy gazu i węgla będą wystarczające, to ucierpi na tym klimat. Od zakonnic z opactwa St. Mary's w Glencairn w Irlandii można śmiało brać przykład w kwestii zrównoważonej energetyki.

Samowystarczalne siostry zakonne

W XVII-wiecznym irlandzkim klasztorze króluje zielona energia i zrównoważone rolnictwo. Siostry trapistki same dbają o to, aby mieć co zjeść, móc się ogrzać i dostarczyć energię do gotowania. Siostry doskonale zdają sobie sprawę z tego, że z darów natury trzeba korzystać z równowagą.

"Jako wspólnota religijna powinnyśmy dawać przykład innym. Ziemia jest darem dla ludzkości" - powiedziała 78-letnia siostra Lily Scullion.

Zakonnice są samowystarczalne energetycznieGetty Images

Energia służąca do ogrzewania i przygotowania jedzenia pochodzi między innymi ze specjalnych upraw, przeznaczanych na paliwo energetyczne. Zamknięty klasztor jest zamieszkiwany obecnie przez 29 sióstr. Zakonnice zasadziły ponad 20 ha miskanta chińskiego. Roślina została sprowadzona do Europy w pierwszej połowie XX wieku jako ozdobna. Jednak w latach 80. dostrzeżono potencjał ten rośliny jako jednej z ważniejszych alternatywnych dla konwencjonalnej energetyki. Biomasa pochodząca z miskanta jest źródłem energii odnawialnej. 

Miskant hodowany na cele energetyczneEast News

Biomasa i fotowoltaika w zakonie

W ramach akcji "zielonej energii" rozpoczętej już w 2016 r. w zakonie, na dachu klasztoru zainstalowano panele słoneczne, które zmniejszają znacznie kwotę rachunków za prąd. Ekipa budowlana zajęła się też termoizolacją budynku, aby nagromadzone z fotowoltaiki ciepło nie szło na marne.

Trapistki hodują swoje zboża, warzywa i owoce, prowadzą też hodowlę zwierząt. Trzcinowiska w pobliżu klasztoru pełnią funkcję oczyszczalni ścieków.

Opactwo St. Mary's w Glencairn Facebook

Zakonnice zachęcają teraz inne wspólnoty religijne do wzięcia sprawy w swoje ręce i zajęcia się uprawą roślin dla celów energetycznych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas