Większość Polaków jest za budową elektrowni jądrowych

Wokół energetyki jądrowej przez lata narastało wiele mitów i kontrowersji. Już teraz wiemy, że w Polsce powstaną takie elektrownie. Co sądzą o tej technologii Polacy? Wyniki badania opublikowała "Rzeczpospolita".

Rząd Polski przyjął niedawni uchwałę o budowie elektrowni jądrowych w Polsce.  Potwierdziły się doniesienia o wyborze amerykańskiej technologii dostarczanej przez firmę Westinghouse. Mówi się, że są to "najbezpieczniejsze elektrownie atomowe na świecie". 

Co Polacy sądzą o atomie?

Kryzys energetyczny i niespotykany wzrost cen paliw tradycyjnych przyniosły zdecydowane zwiększenie akceptacji dla budowy elektrowni jądrowych - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Reklama

Na pytanie, czy pani/pana zdaniem budowa w Polsce elektrowni atomowej to dobry pomysł, zdecydowanie "za" i "raczej za" odpowiedziało 85,7 proc. respondentów – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Przeciwko tej technologii opowiedziało się 9,2 proc. zapytanych.

Czy budowa elektrowni ma związek z politycznymi preferencjami? Również to sprawdziła gazeta.

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", 99 proc. zwolenników wdrożenia atomu to wyborcy PiS, opozycji – 85 proc. Poparcie elektrowni jądrowej jest także wysokie wśród osób najstarszych (70+) oraz tych o najniższych dochodach (do 999 zł). W tych wypadkach "za" atomem opowiada się  100 proc. ankietowanych."Polacy uwierzyli, że elektrownia jądrowa pozwoli uniezależnić się energetycznie, co przekłada się na niższe rachunki za prąd" - wskazuje "Rzeczpospolita".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energia jądrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama