W USA uruchomiono nowy reaktor jądrowy. Pierwszy raz od 30 lat
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Pierwszy od 30 lat reaktor jądrowy zbudowany w USA od podstaw rozpoczął w poniedziałek pracę w stanie Georgia. Może on zasilić łącznie 500 tys. gospodarstw domowych i firm. Amerykański reaktor AP1000 zbudowała firma Westinghouse. Taką samą technologię wybrano do elektrowni jądrowej w Polsce, która ma zacząć produkować prąd w 2033 r.
Elektrownia w Georgii, Alvin W. Vogtle Electric Generating Plant, ogłosiła, że reaktor zakończył testy i rozpoczął komercyjną działalność. Stało się to z siedmioletnim opóźnieniem.
USA. Uruchomiono pierwszy od 30 lat nowy reaktor
Przy pełnej mocy 1100 megawatów energii elektrycznej reaktor może zasilić 500 tys. domów i firm. Oprócz 2,7 mln klientów spółki zależnej Southern Co., energię elektryczną odbierają inne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Georgii, a także na Florydzie i w Alabamie.
"Nie zrobiono tego w tym kraju od początku do końca od ponad 30 lat. Jest to wspaniałym osiągnięciem dla naszej firmy, dla państwa i dla klientów tutaj w Georgii" - cytuje AP Chrisa Womacka, dyrektora generalnego firmy Southern Co. z siedzibą w Atlancie.
Stany Zjednoczone kończą stagnację w rozwoju energetyki
Instytut Energii Nuklearnej (NEI) zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych działały 92 reaktory jądrowe, rozmieszczone w 54 elektrowniach jądrowych w 28 stanach. Amerykańska infrastruktura jądrowa starzeje się, a przeciętny reaktor ma obecnie 40 lat. Najstarszy wciąż działający reaktor został zbudowany w 1969 r.
Niektóre źródła finansowe wskazują, że uruchomienie jednostki w Georgii może stanowić szansę dla amerykańskiego przemysłu jądrowego. W ostatnich dekach rozwój mocy i wytwarzanie energii charakteryzowała bowiem stagnacja.
Taki sam reaktor będzie pracował w Polsce
Ciekawostką, która w tej informacji może najbardziej zainteresować Polki i Polaków jest fakt, że reaktor wykonany w tej technologii, co instalacja w stanie Georgia będzie pracował również w Polsce.
Jesienią ubiegłego roku polski rząd potwierdził, że elektrownia jądrowa, która ma powstać nad Bałtykiem w gminie Choczewo będzie oparta właśnie o trzy reaktory AP1000 od Westinghouse. Mówi się, że Amerykanie budują "najbezpieczniejsze elektrownie atomowe na świecie". Pierwszy reaktor ma zacząć pracę w 2033 r. Cała inwestycja będzie kosztować 100 mld zł.
Oprócz tego w Polsce trwają też prace nad budową małych reaktorów modułowych. Powstają one we współpracy między spółkami ZE PAK, PGE i Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Elektrownia oparta na tej technologii powstanie w Koninie.