Technologia chmury konieczna dla dekarbonizacji energetyki w Polsce

- Bez nowych technologii cyfrowych tej transformacji się nie da zrobić - mówił Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft podczas debaty "Czy polska elektroenergetyka jest gotowa na cyfrową metamorfozę?

Wydarzenie miało miejsce podczas Konferencji Energetycznej EuroPower & OZE Power. W debacie oprócz dyrektora Niebylskiego wzięli udział przedstawiciele spółek energetycznych oraz sektora nowych technologii.

- Cyfryzacja to kolejna faza rozwoju elektroenergetyki - powiedział Waldemar Skomudek, wiceprezes zarządu ds. operatora, TAURON Dystrybucja. Według niego wynika ona z rozwoju nauki, techniki. - Nie wyobrażam sobie, żeby rozwój sektora prosumenckiego można było ogarnąć z punktu widzenia technicznego, finansowego, za pomocą urządzeń elektronicznych, nie mówiąc już o pracownikach zatrudnionych do prostych funkcji. Musi tu zadziałać obszar cyfryzacji odpowiednio sprofilowanej i skoncentrowanej m.in. na bezpieczeństwie - mówił.

Reklama

Energetyka jest jednym z systemów infrastruktury krytycznej państwa. Jej zabezpieczenie np. przed atakami hakerów jest niezbędne. Według "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku" transformacja tego obszaru będzie wymagała zainwestowania nawet 1,6 biliona złotych.

- Transformacja cyfrowa to usługa, w której my jako IT powinniśmy oferować wiedzę, w jaki sposób jej dokonywać, a z drugiej strony, wspierać klienta w procesie reorganizacji - mówił Szymon Ferens, wiceprezes zarządu PGE Systemy.

Jednak transformacja cyfrowa według Niebylskiego nie może polegać wyłącznie na zachłyśnięciu się technologią. - To ślepy zaułek. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób nasza firma ma funkcjonować za 2, 3, 5 lat kontekście pewnego otoczenia biznesowego, zmieniającego się prawodawstwa, oczekiwań klientów. To budowanie pewnych procesów, modelu biznesowego, strumieni przychodów - stwierdził.

Dopiero potem można przemyśleć, jak ten model zrealizować na podstawie nowoczesnych technologii. - Bez nowych technologii cyfrowych tej transformacji się nie da zrobić. Pozostanie na poziomie wizji, a jak powiedział kiedyś Thomas Edison: "Vision without execution is hallucination" ("Wizja bez wdrożenia to halucynacja" - przyp. red.) - dodał dyrektor Niebylski.

Chmura naturalnym wyborem

Wybór rozwiązań chmurowych wydaje się według Niebylskiego naturalny. - Chmura to przede wszystkim filozofia użycia, możliwość skorzystania z nieograniczonych zasobów, możliwości w zależności od naszych potrzeb - mówił.

Według niego chmura daje możliwość skorzystania z nowoczesnych technologii w modelu usługowym. - Korzystam kiedy chcę, ile chcę. A to "ile" może się dynamicznie zmieniać. I co najważniejsze, chmura pozwala cały czas pozostać nam na topie technologicznym, bo rozwiązania chmurowe są cały czas rozwijane - mówił dyrektor sprzedaży w Microsoft.

Firmy energetyczne mogą wykorzystywać rozwiązania chmurowe np. do zarządzania danymi prosumentów - rozproszonych producentów energii, którzy nadmiar wyprodukowanego prądu mogą oddawać do ogólnodostępnych sieci przesyłowych. Kolejnym obszarem, gdzie te systemy się sprawdzą, jest zarządzanie inteligentnymi licznikami zdalnego odczytu. Do 2028 roku, aż 80 proc. polskich gospodarstw domowych ma zostać wyposażonych w tego typu urządzenia.

- Mając chmurę oraz technologie dostępne w modelu subskrypcyjnym i abonamentowym nie musimy się martwić o utrzymanie, skalowalność procesów biznesowych - stwierdził Jacek Szczepański, wiceprezes Atende S.A.

Zgodził się z nim Przemysław Nogaj, business development director, z firmy Autodesk, według którego "transformacja biznesu jest niemożliwa bez chmury".

Dane przechowywane w chmurze muszą w szczególny sposób być chronione. Jednak jak przekonywali uczestnicy debaty "chmura jest bezpiecznym rozwiązaniem".

- Każdego dnia ponad 8,5 tys. ekspertów Microsoft wspieranych przez algorytmy sztucznej inteligencji analizuje 24 biliony sygnałów z całego świata, aby jak najlepiej chronić dane, które są w chmurze przed wszelkimi rodzajami ataków hakerskich z każdej strony. To są setki ataków na sekundę. Takie zaawansowane działania gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa - powiedział Tomasz Niebylski.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy