Resort klimatu promuje atom. Wkrótce wybierze dostawcę technologii

Ministerstwo klimatu jest coraz bliżej rozstrzygnięcia w sprawie wyboru dostawcy technologii do budowy polskiego atomu. Równocześnie ruszyła kampania informacyjna, skierowana do Polaków, którzy chcą poznać atom.

Wkrótce zapadną decyzje dotyczące wyboru technologii i dostawy reaktorów
Wkrótce zapadną decyzje dotyczące wyboru technologii i dostawy reaktorówUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Resort klimatu i środowiska rusza z kampanią edukacyjną o energii jądrowej. Ministerstwo chce przekonywać, że taki rodzaj energetyki jest bezpieczny i bezemisyjny. Resort podkreśla, że blisko 3/4 Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Niedługo zapadną decyzje  dotyczące dostawcy technologii do budowy polskiego atomu.

Atom w Polsce

Resort poinformował o uruchomieniu ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej pt. "Poznaj Atomickich". Bohaterami kampanii jest rodzina Atomickich, która pokazuje, jakie możliwości daje energetyka jądrowa. W kampanii wezmą udział również eksperci i popularyzatorzy nauki.

"Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, że energetyka jądrowa to bezpieczne, bezemisyjne źródło energii, które zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i stałe dostawy prądu w niskiej cenie. Będziemy mówić o faktach – w kampanii przedstawione zostaną różnorodne zastosowania energii i energetyki jądrowej. Chcemy, aby ten temat pojawił się w polskich domach" – wskazuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ministerstwo podkreśla, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna, która ma na celu zabezpieczyć Polskę energetycznie. "Energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych, będąc jednocześnie filarem bezpieczeństwa energetycznego. Zapewnia ona dostawy prądu elektrycznego niezależnie od pogody bez wytwarzania szkodliwych gazów i pyłów" - podaje resort.

Narodowe Centum Badań Jądrowych
Narodowe Centum Badań JądrowychMateusz GrochockiEast News

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r. Oferty dla polskiego rządu ws. budowy bloków złożyły francuskie EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse we współpracy z rządem USA. Resort klimatu obecnie analizuje oferty i wkrótce zdecyduje jakie technologie będą wytwarzać energię w Polsce.

Biejat w ''Graffiti'' o elektrowniach atomowych: To nie jest sprawa tylko Niemiec Polsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas