Rekord małej wyspy. Energia przez miesiąc tylko z wiatru i wody

Jedna z Wysp Kanaryjskich ustanowiła rekord w zakresie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Prawie przez miesiąc wulkaniczna wyspa El Hierro pokrywała zapotrzebowanie energetyczne, korzystając wyłącznie z energii wiatru i wody.

El Hierro to wyspa w hiszpańskim archipelagu Wysp Kanaryjskich
El Hierro to wyspa w hiszpańskim archipelagu Wysp KanaryjskichSchickert, Peter/Travel Collection/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

El Hierro to jedyna wyspa na świecie, która prawie miesiąc polegała wyłącznie na OZE. Już 8 lat temu wulkaniczna wyspa stała się samowystarczalna energetycznie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Niewielka wyspa już w latach 90. opracowała plan rozwoju w duchu równowagi i ekologii. Dzięki zaangażowaniu i korzystaniu z sił natury, El Hierro może wkrótce osiągnąć 100 proc. niezależność energetyczną.

El Hierro. Samowystarczalna energetycznie wyspa

Głównym źródłem wytwarzania energii elektrycznej na wyspie jest elektrownia szczytowo-pompowa Gorona del Viento o mocy zainstalowanej 11,5 MW. Elektrownia wykorzystuje energię pochodzącą z wiatru, aby napędzić pracę turbin wodnych.

Elektrownia Gorona del Viento rozpoczęła pracę w 2015 r. i zapoczątkowała nową erę produkcji energii na wyspie. W 2014 r. odnawialne źródła energii pokrywały jedynie 2,2 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, a już w 2015 r. przez kilka godzin zapotrzebowanie na energię elektryczną w 100 proc. pokryły OZE. Już na początku 2018 r. mieszkańcy El Hierro przez 18 dni pod rząd korzystali wyłącznie ze źródeł energii odnawialnej.

Turbiny wiatrowe na wyspie El Hierro
Turbiny wiatrowe na wyspie El HierroLeue, Holger/Travel Collection/East NewsEast News

Wulkaniczna wyspa i tworzenie się kolejnej

W 2000 r. wyspa El Hierro została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery. Na wyspie mieszka ponad 10 tys. osób, które od 2010 r. mocniej odczuwają wstrząsy sejsmiczne. W niedalekiej okolicy wyspy widoczne są skutki trwającej pod wodą erupcji wulkanicznej. Objawia się to wzrostem temperatury wody, widocznymi wirami, czy wydobywającym się gazem. Specjaliści twierdzą, że obok El Hierro tworzy się nowa wyspa, a kiedy się wykształci, obie wyspy mogą się połączyć.

Zachodni cypel El Hierro był przez setki lat najbardziej wysuniętym na zachód obszarem lądu znanym Europejczykom - było tak do czasu aż Krzysztof Kolumb odkrył nowy kontynent. Z tego względu El Hierro jest nazywane także Wyspą Południkową.

El Hierro jest też najmłodszą z Wysp Kanaryjskich. Wynurzyła się z wód oceanicznych 1,1 mln lat temu. Obecnie wyspę odwiedzają chętnie miłośnicy nurkowania, pływania pośród jaskiń, spokoju i ciszy oraz majestatycznych wulkanicznych skał.

Jaskinia na El Hierro
Jaskinia na El HierroSchickert, Peter/Travel Collection/East NewsEast News
Moda na słoneczne dachyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas