Pierwsza wyspa zero waste. Projekt wywarł ogromny wpływ na środowisko i mieszkańców
Mówi się, że ta mała grecka wyspa przeszła zieloną rewolucję i stała się samowystarczalna energetycznie. Największym sukcesem Tilos jest wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego, co pozwoliło rozwiązać problem ze śmieciami.
Tilos to grecka wyspa na Morzu Egejskim. Jest położona pomiędzy wyspami Kiea i Rodos. Wyspę w 2011 r. zamieszkiwało jedynie 533 mieszkańców. Prawdopodobnie dlatego na wyspie udało się osiągnąć cele, jakich nie mogą zrealizować miasteczka i wielkie metropolie. Tilos otrzymała miano wyspy zero waste oraz niezależnej energetycznie. Jak to osiągnęła?
Pierwsza wyspa zero waste
Mała grecka wyspa przeszła zieloną rewolucję i stała się osadą samowystarczalną energetycznie. Mieszkańcy wraz ze specjalistami poradzili sobie również skutecznie z odbiorem, segregacją i utylizacją śmieci. Nieżyjący już burmistrz wyspy był zwolennikiem ochrony przyrody i mówi się, że to on zasiał ziarno zielonej rewolucji na pięknej wyspie.
Wyspa Tilos wzięła udział w greckim projekcie Just Go Zero, który promuje gospodarkę obiegu zamkniętego. Celem takiej idei jest wzięcia odpowiedzialności za swoje odpady już na etapie produkcji - chodzi o m.in. o zminimalizowanie ilości odpadów poprzez ich ponowne wykorzystanie. I tak dzięki edukacji oraz odpowiednim działaniom wyspie Tilos udało się osiągnąć miano pierwszej wyspy zero waste.
Na wyspie zaszły ogromne zmiany. Przed rozpoczęciem projektu z wyspy wysyłano 87 proc. odpadów na wysypisko. Teraz praktycznie nic tam nie trafia, a wręcz przeciwnie, jest odbierane i użytkowane. Składowisko śmieci na wyspie zostało zamknięte. Na jego miejscu znajduje się teraz Centrum Kreatywnego Upcyklingu, w którym można naprawić, ponownie wykorzystać lub przetworzyć dane surowce.
Każde gospodarstwo domowe ona wyspie trzymało własny sprzęt w tym pudła na odpady nadające się do recyklingu i nienadające się do przetworzenia, a także worki na odpady organiczne, a nawet nie niedopałki. Na wyspie działa zbiórka "door to door". Dzięki aplikacji można dowiedzieć się ile śmieci zostało wytworzonych, a ile poddanych recyklingowi. Wszystkie odpady są przewożone do 3K Circular Innovation Centre, które jest wyposażone w zaawansowane rozwiązania utylizacji odpadów: kompostowanie, sortowanie, przetwarzanie.
Część odpadów wykorzystywana jest jako paliwo alternatywne dla przemysłu cementowego.
Wspólnymi siłami
Ekologiczny projekt na wyspie zaowocował nowymi miejscami pracy w sektorze energetyki odnawialnej (mieszkańcy wyspy korzystają z energii słonecznej oraz wiatrowej) oraz zrównoważonego rozwoju.
Projekt wywarł ogromny wpływ na środowisko i społeczność lokalną.
Na Tilos do dziś znajdują się ruiny starożytnego Akropolu. Na południowym krańcu wyspy znajduje się miasto Livadhia i tu znajduje się główny port oraz gospodarcze centrum wyspy. Działanie powzięte na wyspie dowodzą, że małymi krokami da dojść się do celu i żyć w zgodzie z naturą nie obciążając jej swoimi odpadami.