Pierwsza wyspa zero waste. Projekt wywarł ogromny wpływ na środowisko i mieszkańców

Mówi się, że ta mała grecka wyspa przeszła zieloną rewolucję i stała się samowystarczalna energetycznie. Największym sukcesem Tilos jest wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego, co pozwoliło rozwiązać problem ze śmieciami.

Grecka wyspa Tilos
Grecka wyspa TilosARIS MESSINIS/AFP/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tilos to grecka wyspa na Morzu Egejskim. Jest położona pomiędzy wyspami Kiea i Rodos. Wyspę w 2011 r. zamieszkiwało jedynie 533 mieszkańców. Prawdopodobnie dlatego na wyspie udało się osiągnąć cele, jakich nie mogą zrealizować miasteczka i wielkie metropolie. Tilos otrzymała miano wyspy zero waste oraz niezależnej energetycznie. Jak to osiągnęła?

Pierwsza wyspa zero waste

Mała grecka wyspa przeszła zieloną rewolucję i stała się osadą samowystarczalną energetycznie. Mieszkańcy wraz ze specjalistami poradzili sobie również skutecznie z odbiorem, segregacją i utylizacją śmieci. Nieżyjący już burmistrz wyspy był  zwolennikiem ochrony przyrody i mówi się, że to on zasiał ziarno zielonej rewolucji na pięknej wyspie.

OZE na Tilos
OZE na TilosARIS MESSINIS/AFP/East NewsEast News

Wyspa Tilos wzięła udział w greckim projekcie Just Go Zero, który promuje gospodarkę obiegu zamkniętego. Celem takiej idei jest wzięcia odpowiedzialności za swoje odpady już na etapie produkcji - chodzi o m.in. o zminimalizowanie ilości odpadów poprzez ich ponowne wykorzystanie. I tak dzięki edukacji oraz odpowiednim działaniom wyspie Tilos udało się osiągnąć miano pierwszej wyspy zero waste.

Na wyspie zaszły ogromne zmiany. Przed rozpoczęciem projektu z wyspy wysyłano 87 proc. odpadów na wysypisko. Teraz praktycznie nic tam nie trafia, a wręcz przeciwnie, jest odbierane i użytkowane. Składowisko śmieci na wyspie zostało zamknięte. Na jego miejscu znajduje się teraz Centrum Kreatywnego Upcyklingu, w którym można naprawić, ponownie wykorzystać lub przetworzyć dane surowce.

Każde gospodarstwo domowe ona wyspie trzymało własny sprzęt w tym pudła na odpady nadające się do recyklingu i nienadające się do przetworzenia, a także worki na odpady organiczne, a nawet nie niedopałki. Na wyspie działa zbiórka "door to door". Dzięki aplikacji można dowiedzieć się ile śmieci zostało wytworzonych, a ile poddanych recyklingowi. Wszystkie odpady są przewożone do 3K Circular Innovation Centre, które jest wyposażone w zaawansowane rozwiązania utylizacji odpadów: kompostowanie, sortowanie, przetwarzanie.

Część odpadów wykorzystywana jest jako paliwo alternatywne dla przemysłu cementowego.

Port Livadia
Port LivadiaNur Photo/East NewsEast News

Wspólnymi siłami

Ekologiczny projekt na wyspie zaowocował nowymi miejscami pracy w sektorze energetyki odnawialnej (mieszkańcy wyspy korzystają z energii słonecznej oraz wiatrowej) oraz zrównoważonego rozwoju.

Projekt wywarł ogromny wpływ na środowisko i społeczność lokalną.

Na Tilos do dziś znajdują się ruiny starożytnego Akropolu. Na południowym krańcu wyspy znajduje się miasto Livadhia i tu znajduje się główny port oraz gospodarcze centrum wyspy. Działanie powzięte na wyspie dowodzą, że małymi krokami da dojść się do celu i żyć w zgodzie z naturą nie obciążając jej swoimi odpadami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas