Przypomina drzewo i produkuje darmową energię. Jest jeden haczyk

Metalowe drzewa wytwarzające zieloną energię to nie futurystyczna wizja sektora energii, a technologia, która funkcjonuje już w wielu krajach świata. Te wyjątkowe drzewa mają "gałęzie" zakończone mikroturbinami wiatrowymi przypominającymi liście i można montować je praktycznie w każdym miejscu. Ile kosztuje taka przyjemność?

Firma New World Wind wykonała zaskakujące "drzewa" produkujące energię z wiatru
Firma New World Wind wykonała zaskakujące "drzewa" produkujące energię z wiatruNew World Windmateriały prasowe

Inżynierzy odpowiedzialni za stworzenie mikroturbin wyglądających jak drzewa mówią, że ich technologia jest niezawodna, a produkcja energii trwa nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Drzewka energetyczne mają według producenta także inne zalety: redukują możliwość kolizji z ptakami, wtapiają się w krajobraz i są łatwe w montażu w każdym miejscu.

Energetyczne drzewa mają od 5 do 10 m wysokości. Turbiny dostarczają energię bezpośrednio do istniejącej instalacji elektrycznej budynku, a nie do sieci krajowej. 

W przeciętnych podmuchach wiatru wynoszących 8 m/s jedno WindTree mogłoby wyprodukować prawie 18 tys. kWh rocznie, co wystarczyłoby do zasilenia czteroosobowego gospodarstwa domowego. Może to zmniejszyć roczną emisję CO2 pojedynczego domu o ponad 12 ton dwutlenku węgla.

Cena zwala z nóg

Firma New World Wind zainstalowała do tej pory około 130 urządzeń na całym świecie: od Europy, przez USA, aż po Koreę Południową. W większości zlecenia realizowano dla dużych firm i przedsiębiorstw. Tylko kilka urządzeń zostało zamontowanych w prywatnych domach. Wpływ na to ma prawdopodobnie cena. Pojedyncza gałąź kosztuje 795 euro. Drzewo z prawie 40 gałęziami to koszt prawie 52 tys. euro.

WindTree z 36 gałęziami będzie w stanie wkrótce wytworzyć rocznie 36 tys. kWh przy prędkości wiatru 12 m na sekundę (m/s).

Istnieje też opcja zakupu hybrydowego urządzenia, czyli turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. Hybryda z 12 liśćmi kosztuje 24,5 tys. euro.

Europa na wietrze

Dziedziną nauki, na której poniekąd opiera się projekt mikrodrzew jest biomimetyka. Dział ten bada budowę i zasady działania organizmów i adaptuje ich funkcjonalność w technice i budowie urządzeń.

Europejska strategia energetyczna (REPowerEU) zakłada, generowanie 420 GW energii wiatrowej do 2030 r., w porównaniu z obecnymi 205 GW. Morska energetyka wiatrowa ma generować do 2030 r. 111 GW.

Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas