Przełom w energetyce. Na fotowoltaikę idzie więcej pieniędzy niż na paliwa kopalne

Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała, że globalny wkład w energetykę odnawialną przewyższył kwotę przeznaczaną na inwestycje w paliwa kopalne. Z roku na rok przybywa OZE, ale wydatki na paliwa kopalne są nadal zbyt duże, co zagraża osiągnięciu neutralności klimatycznej - informuje agencja.

Od 2021 r. inwestycje w energię odnawialną wzrastały o 1/4 w skali roku
Od 2021 r. inwestycje w energię odnawialną wzrastały o 1/4 w skali roku123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Firmy i koncerny inwestują coraz większe sumy w rozwój energetyki odnawialnej. W ciągu niespełna pół roku na projekty fotowoltaiczne wydano więcej pieniędzy niż na paliwa kopalne - podaje w raporcie raporcie "World Energy Investment" Międzynarodowa Agencja Energii.

Firmy inwestują w fotowoltaikę zamiast w paliwa kopalne

Od 2021 r. inwestycje w energię odnawialną wzrastały o 1/4 w skali roku. Równolegle m.in. z powodu konfliktów geopolitycznych wzrosły też nakłady finansowe wspierające przemysł paliw kopalnych. "Obecne wydatki na paliwa kopalne są znacznie wyższe niż powinny, także w kontekście osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy stulecia" - podała agencja.

Ok. 90 proc. wszystkich inwestycji w OZE pochodzi z gospodarek rozwiniętych i Chin. Według agencji wyraźnie widać dysproporcje pomiędzy krajami rozwiniętymi i bogatymi a tymi uboższymi. Dave Jones, szef działu analiz danych w Ember powiedział, że "jak na ironię, niektóre z najbardziej nasłonecznionych miejsc na świecie mają najniższy poziom inwestycji w energię słoneczną". Równocześnie Jones podkreślił, że fotowoltaika to szybkie narzędzie do dekarbonizacji całej gospodarki.

Coraz więcej pieniędzy na inwestycje w OZE

Dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol zaznacza jednak, że energetyka odnawialna rozpędza się szybciej niż wielu ludzi może się spodziewać.

"Za każdego dolara zainwestowanego w paliwa kopalne ok. 1,7 dolara idzie teraz na czystą energię. Pięć lat temu stosunek ten wynosił jeden do jednego" - cytuje wypowiedź Birola Reuters.

Przewiduje się, że w 2023 r. wydatki na światową energetykę wyniosą ok. 2,8 mld dolarów, z czego 1,7 mld ma zostać przeznaczone na energię odnawialną, energię jądrową, oraz rozwój elektromobilności. Ok. 1 mld dolarów będzie zainwestowany w ropę, gaz i węgiel.

W ciągu kilku ostatnich lat popyt na paliwa kopalne znacząco się zwiększył, co może doprowadzić do powstania jeszcze większych skutków zmian klimatu. W 2023 r. inwestycje w paliwa kopalne wzrosną o 6 proc. - dodaje agencja.

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas