Przejażdżka na drewnianej baterii
Drewniane lub piaskowe akumulatory to innowacje technologiczne, opracowane całkiem niedawno przez ekspertów z Finlandii i Szwecji. Jeśli myślisz, że znasz branżę akumulatorów, to możesz się mylić.
Zacznijmy od drewnianych baterii lub dokładniej mówiąc baterii stworzonych na bazie drewna. Naukowcy ze szwedzko-fińskiej firmy Stora Enso - dostawcy odnawialnych rozwiązań w zakresie opakowań, biomateriałów, konstrukcji drewnianych i papieru, odkryli, że lignina, czyli organiczny polimer, z którego w 30 proc. składają się wszystkie drzewa, może zostać przekształcony w kompozyt baterii.
Efektem końcowym obróbki ligniny w zakładzie, jest Lignode. Składnik może być stosowany do anod w akumulatorach litowo-jonowych zamiast grafitu.
Lignina była do tej pory (niepożądanym) produktem ubocznym działalności papierniczej firmy. Wykorzystanie odpadów wpisuje się w idee gospodarki cyrkularnej.
„Jeśli chodzi o koszty produktów, to będziemy bardzo konkurencyjni, ale to wydajność jest tutaj najważniejsza i wyróżniająca” - powiedział Lauri Lehtonen. Badaczowi chodzi o szybkość ładowania takich "drewnianych" akumulatorów. Firma twierdzi, że uzyskane na bazie ligniny baterie ładują się znacznie szybciej. W przypadku grafitu proces ten trwa do 50 minut, a anody na bazie ligniny skracają ten czas do zaledwie 8 minut.
Lignina otrzymana w procesie obróbki drewna jest według firmy bardziej przyjazna dla środowiska niż grafit. Stora Enso zawarła umowę z gigantem na rynku akumulatorów Northvolt. Chcą wspólnie stworzyć nowy rynek zrównoważonych baterii. Będą produkować wspólnie anody na bazie ligniny.
Magazyn energii w piasku
Bateria piaskowa to z kolei system magazynowania energii cieplnej. Obecnie w 7-metrowym stalowym kontenerze w elektrowni Vatajankoski w Finlandii znajduje się właśnie taki magazyn energii. Bateria jest zbudowana ze 100 ton piasku budowlanego niskiej jakości, dwóch rur ciepłowniczych i wentylatora. Piaskowy system magazynuje energię wytworzoną z instalacji fotowoltaicznej i turbin wiatrowych. Urządzenie może przechowywać piasek w temperaturze ok. 500 stopni Celsjusza nawet przez kilka miesięcy.
Kiedy zapotrzebowanie na energię jest większe, bateria piaskowa może dostarczyć około 200 kW mocy przez rury wymiennika ciepła, zasilając około 100 domów oraz... basen. Akumulator ładuje się w nocy, gdy nie zużywa się tyle energii.
Dla Finlandii kwestia zapewnienia całorocznego dostępu energii stała się szczególnie istotna po wybuchu wojny w Ukrainie. Finlandia większość swojego gazu jeszcze do niedawna pozyskiwała z Rosji.
Teraz twórcy starają się rozbudować system tak, by dał się zastosować na największą skalę. W obecnej postaci piaskowa bateria dobrze nadaje się do podgrzewania wody, ale traci znaczną część swojej efektywności, gdy jest wykorzystywana do generacji elektryczności. Może jednak okazać się doskonałym rozwiązaniem w przemyśle.