Padł rekord zapotrzebowania na moc w Polsce. Wszystko przez mróz i ekologię

Mrozy, które obserwujemy za oknem oznaczają wysokie zapotrzebowanie na energię w Polsce. Potwierdza to krajowy rekord zapotrzebowania na moc, który odnotowano we wtorek. Wyższe zapotrzebowanie na moc zimą wynika m.in. z dużej liczby nowych przyłączeń pomp ciepła.

We wtorek w Polsce odnotowano rekordowe zapotrzebowanie na moc. Przyczyną są m.in. pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne oraz duży mróz
We wtorek w Polsce odnotowano rekordowe zapotrzebowanie na moc. Przyczyną są m.in. pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne oraz duży mróz123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

We wtorek, 9 stycznia 2024 r. o godz. 10:45 padł nowy rekord krajowego zapotrzebowania na moc. Według wstępnych danych wyniósł ok. 28 645 MW i był o prawie 1000 MW większy od poprzedniej wartości maksymalnej - 27 617 MW, którą odnotowano 12 lutego 2021 r.

Zapotrzebowanie na moc w Polsce. Padł nowy rekord

W czwartek, 11 stycznia zapotrzebowanie na moc nadal utrzymuje się na poziomie ponad 27 MW. Jest to związane z niskimi temperaturami, które od pewnego czasu obserwujemy w Polsce. Potwierdza to fakt, że rekordowa wartość spadła już ok. godzinę później - gdy temperatura wzrosła, a Polki i Polacy ogrzali domy, biura i mieszkania.

Generacja ciepła odpowiadała we wtorek za niemal 80 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. W momencie rekordowego zapotrzebowania krajowe elektrownie i elektrociepłownie węglowe oraz gazowe pracowały z mocą ok. 23 GW, a farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne z mocą ok. 4,7 GW. Resztę pokrył import, głównie z Niemiec, Szwecji, Czech i Ukrainy.

Wysokie zapotrzebowanie na energię w Polsce w czasie mrozów jest pokłosiem tego, że coraz więcej Polek i Polaków wymienia stare piece węglowe na nowe, bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, np. pompy ciepła. Te jednak potrzebują do działania energii elektrycznej.

W Polsce od kilku dni obserwujemy rekordowe zapotrzebowanie na moc
W Polsce od kilku dni obserwujemy rekordowe zapotrzebowanie na moc PSEmateriały prasowe

Prawie 1/5 Polski używa ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków polskie domy ogrzewa już ponad 350 tys. pomp ciepła. Z kolei ogrzewanie lub bojlery elektryczne zainstalowano w ponad 2,6 mln budynków w Polsce.

Z prognoz Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że zapotrzebowanie na energię w Polsce będzie rosnąć. W 2030 roku zapotrzebowanie na moc (netto) w szczycie rocznym prawdopodobnie przekroczy 30,5 GW.

Greenwashing w praktyceINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas