Nowy akumulator ma gigasiłę. Może zasilić bez problemu całe miasto

Chiński produkt jest istną rewolucją w branży OZE. Na targach ESS 2024 zaprezentowano najnowszy akumulator o nazwie TENER. Stworzył go gigant produkcji baterii CATL. To pierwsze masowe urządzenie o tak wielkiej sile.

System TENER ma gigasiłę i może zasilić całe miasto
System TENER ma gigasiłę i może zasilić całe miasto123RF/PICSEL

CATL twierdzi, że osiągnął przełom dzięki wykorzystaniu samoorganizujących się elektrolitów i bionicznych technologii SEI. Firma podkreśla, że TENER, z ogniwami z serii L, o gęstości energii 430 watogodzin na litr, ma pojemność 6,25 MWh i mieści się w 20-stopowym kontenerze morskim.

Ze względu na swoje rozmiary TENER nie jest przeznaczony do użytku domowego.

Rewolucyjny akumulator o gigasile rodem z Chin

CATL twierdzi, że TENER może wytrzymać 15 tys. cykli ładowania, co jest około 1,7 razy więcej niż obecny standard. Przy tej liczbie cykli z przeciętnym 80 proc. wykorzystaniem pojemności 6,25 MWh, odpowiada to w sumie 75 GWh energii. Żywotność akumulatora wynosi 20 lat. 

Chiński producent podjął współpracę z Rolls-Roycem w celu wprowadzenia nowego systemu na rynek europejski. Ze względu na wielkość i siłę może stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie miast na energię z odnawialnych źródeł energii. Eksperci przewidują, że jeśli CATL będzie w stanie szybko produkować system TENER w masowych ilościach, to nie powinno zabraknąć chętnych nabywców. 

Koszt systemu TENER może wynosić około miliona dolarów.

Miasta przyszłości wołają o odnawialne źródła energii

Rozwiązanie zaproponowane przez chiński CATL może odegrać kluczową rolę w stabilizacji sieci elektroenergetycznych i wspieraniu rozwoju odnawialnych źródeł energii. Tania i czysta energia jest na wagę złota.

Jak już wspominaliśmy w Zielonej Interii choć obecnie prąd pobieramy przede wszystkim z dużych elektrowni węglowych, to przyszłość stoi zdecydowanie pod znakiem odnawialnych źródeł energii.

Wiele miast wprowadza rozwiązania, które pomogą wytwarzać prąd na mniejszą skalę. Chodzi na przykład o programy, w ramach których instaluje się panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, zakłady wodociągowe czy miejskie baseny. Takie inwestycje powstały już w Toruniu, Ciechanowie czy na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas