"Niewidzialna autostrada energetyczna", czyli 720 km podwodnego kabla

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy ok. 400 mln euro na projekt połączenia międzysystemowego NeuConnect wartego łącznie 2,8 mld euro. Budowa podmorskiej infrastruktury ma rozpocząć się pod koniec tego roku. Wysokonapięciowe połączenie prądu stałego połączy Niemcy i Holandię z Wielką Brytanią.

Długość kabla wyniesie ok. 800 km
Długość kabla wyniesie ok. 800 kmGoogle MapsGoogle
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

We wrześniu 2020 r. operatorzy Tennet i National Grid zawiązali współpracę energetyczną, polegającą na połączeniu holenderskich i brytyjskich farm wiatrowych za pomocą podmorskich kabli elektrycznych zwanych interkonektorami. 

Wielka Brytania rozwija potencjał energii odnawialnej zwłaszcza w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Nadmiar takiej energii ma być przesyłany do Holandii czy Niemiec. Rząd Holandii ma w planach kolejne budowy farm wiatrowych Morzu Północnym. Według rządu, do 2030 r. energia wiatrowa ma być głównym źródłem prądu w holenderskich gniazdkach.

Wymiana pomiędzy krajami ma przeciwdziałać nagłym skokom cen za energię, ograniczać je oraz wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne w Europie.

Energia tam i z powrotem

Podmorski kabel będzie ciągnął się przez 725 km. Jego moc wyniesie 1,4 GW, a napięcie stałe - 525 kV. Interkonektor będzie biegł w pobliżu Fedderwarden w Niemczech i połączy się z brytyjską siecią obsługiwaną przez National Grid na wyspie Isle of Grain. W dłuższej perspektywie obie stacje mają być zdolne do połączenia 4 GW brytyjskiej i holenderskiej energii z OZE.

W budowę połączenia zaangażowało się konsorcjum inwestorów prowadzone przez francuskiego inwestora Meridiam, Allianz Capital Partners i japońską firmę Kansai Electric Power. Niemiecki Siemens zbuduje stacje konwertorowe, a producent kabli Prysmian zajmie się wprowadzeniem kabla do morza. Szacowany termin zakończenia budowy to 2028 r.

Rosnące ceny niklu mogą zahamować rozwój OZEMarketNews24

Wielka Brytania posiada już pięć połączeń międzysystemowych: z Belgią, Francją, Norwegią i Holandią. Do tej pory najdłuższy na świecie interkonektor łączył Wielką Brytanię z Norwegią. Przebieg ona przez malownicze góry i znajduje się pod Morzem Północnym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas