Holandia przyspiesza budowę elektrowni atomowych

Gabinet premiera Marka Rutte zamierza przyspieszyć budowę dwóch nowych elektrowni atomowych - poinformował minister klimatu i energii Rob Jetten. Jak wyjaśnił w piśmie skierowanym do parlamentarzystów, już jesienią zostanie wyznaczona ich lokalizacja.

Rząd Holandii zapowiedział przyspieszenie prac nad dwiema nowymi elektrowniami jądrowymi w kraju
Rząd Holandii zapowiedział przyspieszenie prac nad dwiema nowymi elektrowniami jądrowymi w krajuUnsplash

Z pisma, które zostało przekazane członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer) w piątek (a upublicznione przez media w weekend) wynika, że nowe elektrownie jądrowe powstaną po 2030 r.

Holandia stawia na atom

Rob Jetten poinformował, że elektrownie mają zapewnić formę regulowanej energii "na czas, gdy słońce nie świeci i nie wieje wiatr". Ponadto, jego zdaniem, energia jądrowa ma tę zaletę, że może być także wykorzystana do produkcji wodoru.

"Rząd skonsultuje się także z innymi krajami europejskimi, które planują budowę elektrowni jądrowych lub niedawno to zrobiły" - czytamy w piśmie ministra.

Rząd chce się odpowiednio przygotować

Polityk współrządzącej partii D66 podkreśla, że chce, aby Holandia wyciągnęła wnioski ze złych doświadczeń innych krajów, na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie koszty elektrowni zostały znacznie przekroczone.

Obecnie Niderlandy dysponują jedną elektrownią atomową w Borssele na południu kraju. Ma ona zostać zamknięta w 2033 r.

Mark Rutte, premier Holandii: Rozumiem aktywistów klimatycznych Polsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas