Grupa Polsat Plus będzie sprzedawać czystą energię

Impulsem strategicznym dla takiej inwestycji ma być fakt, że Polska musi dokonać transformacji energetycznej w kierunku zero- i niskoemisyjnej energii.

- Grupa Polsat Plus, której fundamenty i najważniejsze obszary działalności to telekomunikacja i kontent, doskonale funkcjonuje na rynku. Będzie kontynuowała swój rozwój w tych dwóch strategicznych dziedzinach, nadal skutecznie realizując strategię multiplay. Wyzwania zmieniającego się świata tworzą jednak nowe możliwości, stąd w ramach Strategii 2023+ powstaje nowy segment naszej działalności - Czysta Energia. Chcemy produkować tanią i czystą energię dla Polaków - powiedział Zygmunt Solorz, twórca i największy akcjonariusz Grupy Polsat Plus.

Grupa Polsat Plus jest polską firmą i dostarcza mieszkańcom Polski usługi pierwszej potrzeby (commodities). - Taką usługą i podstawowym dobrem dla wszystkich jest też energia. Chcemy ją produkować i dostarczać zarówno klientom indywidualnym jak i biznesowym. Naszym nowym, dodatkowym celem jest więc produkcja i dostarczanie czystej energii, która pozwoli nam żyć w czystszym i lepszym środowisku - mówi Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, należących do Grupy Polsat Plus.

Reklama

Czysta energia

Grupa do swoich dwóch filarów - telekomunikacji i kontentu, dodaje więc trzeci - czystą energię. Polska stoi przed gigantycznym wyzwaniem transformacji energetycznej. W Polsce wciąż około 70 proc. energii produkowane jest z węgla, jako kraj emitujemy ekwiwalent 400 mln ton CO2 rocznie, co niesie ze sobą ogromne koszty społeczne - takie jak choroby układu oddechowego, udary, zawały serca, alergie, nieobecności w pracy i szkole, krótszy czas życia. 

Ceny energii w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat wzrosły średnio ponad dwukrotnie z 159 do 357 zł za jedną MWh w 2021 roku. Koszt certyfikatów CO2 wzrósł średnio prawie dziesięciokrotnie w tym samym okresie z 5,8 do 51,1 euro roku i stanowi około 65 proc. ceny energii z węgla. Przy czym w ostatnich tygodniach ceny energii sięgały blisko 1300 zł za jedną MWh, a ceny certyfikatów CO2 wynosiły już 90 euro. Zdaniem Grupy Polsat Plus redukcja CO2 i innych zanieczyszczeń oraz ustabilizowanie cen energii wymaga szybkiej inwestycji w czyste, zielone źródła energii i zbilansowanego miksu energetycznego w Polsce. 

- To doskonały moment na wejście nowych graczy na rynek energii. Wierzymy, że transformacja energetyczna jest potrzebna i wręcz niezbędna nam jako społeczeństwu, by oddychać czystym powietrzem i żyć w lepszym środowisku - mówi Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Zielony wodór

- Jednym z nowych obszarów energii, w którym planuje rozwijać się grupa, są technologie wodorowe, a w szczególności zielony wodór. (...) Będzie on odgrywał istotną rolę w globalnej transformacji energetycznej. UE zapowiedziała szybki rozwój gospodarki zielonego wodoru - 6 GW elektrolizerów do 2024 r. i 40 GW do 2030 r. Również Polska ogłosiła ambitną strategię w zakresie wodoru m.in. 2 GW elektrolizerów, 800-1000 autobusów i min. 32 stacje kowania - powiedział Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. Dodał też, że "zielony wodór można stosować w bardzo wielu gałęziach gospodarki, co przyspieszy redukcję CO2 i innych szkodliwych substancji".

W ramach realizacji strategii grupa nabędzie 67 proc. udziałów w zielonych aktywach ZE PAK - spółce PAK Polska Czysta Energia Sp. z o.o. ("PCE") za około 0,8 mld zł. Do 2026 roku planowane inwestycje w rozwój czystej energii to ok. 5 mld zł, co pozwoli osiągnąć moce wytwórcze rzędu 1000 MW. Na technologie wodorowe grupa planuje przeznaczyć ok. 0,5 mld zł w najbliższych 5 latach.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy