Fotowoltaika jest rekordowo tania. Producenci wdali się w wojnę cenową

Ceny ogniw słonecznych osiągnęły w tym tygodniu najniższy poziom w historii. Dane podała organizacja Oil Price Information Service (OPIS). Jak sugerują branżowi eksperci, rekordowo niskie ceny fotowoltaiki to skutek wojny cenowej na rynku.

Według danych OPIS ceny ogniw (Mono Perc M10 i G12) spadły kolejno do 0,0603 dolara za W i 0,0645 dolara za W. Ceny innych ogniw również idą w dół. Ceny ogniw w czwartym kwartale roku spadły do ok. 27 proc. względem trzeciego kwartału. Ogniwa Mono Perc to według Oil Price Information Service główny produkt na rynku ogniw fotowoltaicznych.

Ceny ogniw spadają

Jak wynika z danych opublikowanych przez OPIS, ceny ogniw spadają już czwarty tydzień z rzędu. Jedną z przyczyn takiego spadku jest brak popytu na rynku niższego szczebla. 

W związku z tym producenci ogniw niejako wdali się w wojnę cenową - ocenia portal PV Magazine. Producenci konkurują między sobą poprzez obniżanie cen, a celem ma być zwiększenie popytu i sprzedaży ogniw.

Reklama

Ponadto producenci ogniw chcą zmniejszać nagromadzone zapasy. OPIS przygotowuje analizę rynku modułów fotowoltaicznych w każdy wtorek.

Eksperci nie przewidują poprawy na rynku. Producenci wskazują, że w tej chwili nie ma żadnych skutecznych rozwiązań, które mogłyby zwiększyć popyt, a tym samym sprzedaż ogniw. Będą jednak szanse, aby kupić w listopadzie ogniwa po jeszcze niższej cenie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała niedawno, że do 2030 r. odnawialne źródła energii będą stanowić połowę światowej energii elektrycznej. Zielona energia "jest nie do zatrzymania" - podali autorzy opracowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama