Elektrownia jądrowa w Polsce. Powstała wspólna spółka ZE PAK i PGE
ZE PAK i PGE podpisały we wtorek porozumienie co do przygotowania budowy elektrowni jądrowej w regionie Konina. Przedsiębiorstwa utworzyły w tym celu nową spółkę. Pierwszy blok ma zostać oddany do użytku w 2035 r. i wybuduje go południowokoreański koncern KHNP. "Niemożliwe staje się możliwe", "To przełom w polskiej gospodarce" - mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele ZE PAK, PGE i polskiego rządu.
Prezes ZE PAK Piotr Woźny i prezes PGE Wojciech Dąbrowski podpisali we wtorek porozumienie co do powołania nowej spółki, która zajmie się budową elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. wielkopolskie). Reaktory zbuduje południowokoreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Porozumienie osiągnięto zaledwie cztery miesiące po podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie.
Elektrownia jądrowa w Polsce. "Niemożliwe staje się możliwe"
- Niemożliwe staje się możliwe - mówił podczas konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Są w Polsce dwie firmy, które podjęły się tego projektu i w znakomity sposób go prowadzą. Dzisiaj mamy konkret, podpisanie porozumienia o powołaniu wspólnej spółki - dodał.
- Podpisujemy dzisiaj porozumienie i umawiamy się na konkretne dalsze działania - powiedział Piotr Woźny, prezes ZE PAK. Podkreślił, że elektrownia będzie budowana w Wielkopolsce Wschodniej, więc "inwestycja będzie pokazywała, że jest przyszłość dla regionów górniczych, że można realizować duże inwestycje w zeroemisyjną energetykę".
Podczas konferencji potwierdzono, że inwestycja będzie oparta o reaktory APR1400 i będą składały się na nią dwa bloki o mocy 1400 MW każdy. Oddanie pierwszego bloku zaplanowano na 2035 r. Powołana spółka, która będzie nadzorować realizację projektu, będzie posiadać w 50 proc. kapitał ZE PAK i 50 proc. kapitał PGE.
Przełom w polskiej gospodarce
- Jest to pierwsza tak wielka inwestycja w Polsce prowadzona w partnerstwie publiczno-prywatnym. To przełom w polskiej gospodarce, dlatego inwestycja musi być prowadzona w sposób transparentny, czytelny i czysty - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Nowo powstała spółka najpierw stworzy studium wykonalności projektu, badania terenu oraz ocenę oddziałowania na środowisko elektrowni jądrowej.
W środę PGE i ZE PAK mają złożyć wniosek do prezesa UOKiK, który musi wyrazić zgodę na dokonanie koncentracji. Prezes nowej spółki ma zostać zarekomendowany przez PGE, a przewodniczący rady nadzorczej - przez ZE PAK.