Dużą dziurę zaleją wodą. To może być największy magazyn ciepła w Polsce
W Opolu trwają badania geologiczne wyrobiska pomarglowego. To kolejny krok w kierunku budowy największego w Polsce sezonowego magazynu ciepła typu PTES.

Magazyn ciepła typu PTES (z języka angielskiego: Pit Thermal Energy Storage) to w dużym uproszczeniu zaizolowana dziura w ziemi wypełniona wodą. Magazyny tego typu to, w odróżnieniu od mniejszych magazynów dobowych, instalacje wielkoskalowe, których pojemności liczone są w tysiącach metrów sześciennych. Najwięcej takich instalacji znajduje się w Danii, Holandii i w Niemczech.
Opole. Największy magazyn ciepła w Polsce pomieści 100 basenów wody
"Nasz magazyn miałby pomieścić 200-300 tys. m³ wody" - informuje Joanna Moczko-Król z firmy Eco, do której należy wyrobisko. To ok. 100 basenów olimpijskich. "Nasza instalacja wytwórcza jest uszyta na miarę dla systemu ciepłowniczego Opola, ale pracujemy też nad możliwością odbioru ciepła ze źródeł zewnętrznych".
Dzięki temu będzie można zagospodarować ciepło, które w niektórych przedsiębiorstwach jest odpadem. Magazyn w Opolu będzie na tyle duży, że będzie mógł magazynować nadwyżki ciepła latem.
Wcześniej przeprowadzono już badania sejsmiczne i zaplanowano pięć odwiertów badawczych o łącznej długości 150 m. Powstaje już pierwszy odwiert o głębokości 47 m, a prace idą zgodnie z planem.
"Jeśli potwierdzą one możliwość zabudowy takiego obiektu w tym miejscu, to chcielibyśmy w przyszłym roku przygotować projekt magazynu ciepła i następnie przystąpić do jego budowy" - informuje Joanna Moczko-Król. "Do roku 2030 chcielibyśmy, żeby magazyn ciepła działał jako element opolskiego systemu ciepłowniczego".