Zapomnijcie o bateriach. Zmieniają kamienie w magazyny energii

Coraz częściej i chętniej sięgamy po energię słoneczną, wiatrową i wodną, ale wciąż brakuje nam niezawodnych i wydajnych sposobów zrównoważonego magazynowania tych form energii. Inżynierowie Sandia National Laboratories i CSolPower LLC mają jednak ciekawy pomysł.

Walter Gerstle, współzałożyciel CSolPower LLC, pracuje nad systemem magazynowania energii cieplnej
Walter Gerstle, współzałożyciel CSolPower LLC, pracuje nad systemem magazynowania energii cieplnejCraig Fritz/Sandia National Laboratoriesdomena publiczna

Naukowcy nieustannie poszukują lepszych sposobów magazynowania energii odnawialnej, jakiś czas temu usłyszeliśmy o nowej technologii MIT, która zmienia cement, wodę i sadzę w gigantyczny superkondensator, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli przechowywać energię w budynkach i drogach.

Magazyn energii? Wystarczy kilka kamieni

Teraz podobną propozycję mają badacze Sandia National Laboratories i CSolPower LLC, którzy podjęli się współpracy w celu opracowania niedrogiej metody magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, umożliwiającej przejście na zeroemisyjną energię słoneczną i wiatrową. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu, chodzi konkretnie o "zintegrowanie odnawialnych źródeł energii z elektrycznie naładowanym systemem magazynowania energii".

Mówiąc konkretniej, proponują instalację wykorzystującą kamienie umieszczone w kontenerze, które można ogrzewać lub chłodzić za pomocą powietrza w celu magazynowania energii cieplnej. Technologia ma potencjał wykorzystania w różnych zastosowaniach, w tym do zasilania sieci w okresach dużego zapotrzebowania lub gdy źródła odnawialne są niedostępne.

Jedną z zalet magazynowania energii cieplnej w kamieniach jest to, że można je zbudować w dowolnym miejscu. Można je utowarowić i nie wymaga to rozległych pozwoleń. Wierzymy, że można je wdrożyć szybciej i ekonomiczniej niż inne podejścia
podkreślają autorzy.

Pomysłodawcy wyjaśniają też, że z powodzeniem można tu wykorzystać żwir dostarczany przez firmy zajmujące się kształtowaniem krajobrazu i to bez konieczności jego intensywnego mycia lub przygotowywania.

A żeby przetestować skuteczność swojego rozwiązania, naukowcy zaprojektowali małe stanowisko testowe o mocy 100 W. I efekty pierwszych eksperymentów są bardzo obiecujące, bo kontener udało się napełnić powietrzem o temperaturze 500 stopni Celsjusza, a system utrzymywał tę temperaturę przez 20 godzin.

Faza testów prototypu technologii potrwa do czerwca 2024 roku i naukowcy mają nadzieję, że zakończy się sukcesem, pozwalając zmniejszyć zależność od źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnych.

Musisz mieć magazyn energii i moc dyspozycyjną, gdy energia odnawialna jest niedostępna lub gdy występuje duży wzrost zapotrzebowania z sieci. (...) Naturalnym podejściem jest magazynowanie nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w ciągu dnia w postaci ciepła, a następnie wykorzystanie jej do ogrzewania wody i domów w nocy. To przykład wykorzystania tej opcji przechowywania na małą skalę
podsumowują naukowcy.
Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas