Co z energią po wojnie? Moskwa, Birol, Turk i Galushchenko o kryzysie

Ukraina jest nowym członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W Warszawie 19 lipca podpisano dokumenty stowarzyszeniowe. W spotkaniu uczestniczył dyrektor wykonawczy MAE, Fatih Birol, minister energii Ukrainy German Galushchenko i szefowa resortu klimatu Anna Moskwa. Goście wzięli też udział w debacie na temat wpływu wojny w Ukrainie na sektor energii.

To wojna energetyczna - mówił dyrektor MAE, Faith Birol
To wojna energetyczna - mówił dyrektor MAE, Faith BirolPaweł WodzyńskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Udzielenie Ukrainie statusu kraju stowarzyszonego ma być sygnałem wsparcia i solidarności. Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy, Ukraina zasługuje na każdą formę pomocy za walkę w obronie swojej niepodległości. Moskwa dodała, że Ukraina potrzebuje głębokiej reorganizacji dostaw energii oraz wsparcia w reformie infrastruktury energetycznej, aby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego społeczeństwa i gospodarki.

Wpływ wojny w Ukrainie na sektor energetyczny

Po podpisaniu dokumentów odbyła się debata na temat wpływu wojny na sektor energii w UE i na świecie. W spotkaniu wzięli udział: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, minister energii Ukrainy - German Galushchenko, Dyrektor Wykonawczy MAE - Fatih Birol, Zastępca Sekretarz ds. energii USA, David Turk oraz prezes Gaz System, Tomasz Stępień.

Anna Moskwa mówiła, że ma nadzieję, iż Polska zostanie zrozumiana przez inne kraje i UE ze względu na swoją drogę do transformacji energetycznej.

Każde państwo ma własną ścieżkę i instrumenty, którymi posługuje się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Mam nadzieję, że po wojnie każdy będzie rozumiał specyfikę danego kraju.

Galushchenko: możemy uczestniczyć w transformacji energetycznej Europy

Minister energii Ukrainy, German Galushchenko, mówił po pierwsze o jak najszybszym zakończeniu wojny i stopniowym powrocie Ukrainy do normalnego dostępu do energii elektrycznej. Minister wspominał o trudnej zimie, która nadejdzie w całej Europie ze względu na drastyczne zmniejszenie dostaw gazu z Rosji. Wspomniał też o tym, że zmniejszanie zużycia gazu w UE, jest kluczowym krokiem dla ograniczenia zysków Rosjan. Minister energii zaproponował, aby kraje wzięły pod uwagi możliwości magazynowania energii i w Ukrainie.

Ukraina ma strategię dotyczącą przechowywania wodoru i rozwijania morskiej energetyki wiatrowej.
German Galushchenko

Europa powinna mieć plan awaryjny

Zastępca Sekretarz ds. energii USA, David Turk dziękował ministerstwu energetyki Ukrainy za podpisanie dokumentu stowarzyszeniowego z MAE. Wspomniał, że USA dokona historycznego uwolnienia 1 mln baryłek ropy dziennie. Chce tym samym złagodzić kryzys energetyczny na świecie. Energia odnawialna i zaawansowana energia jądrowa ma według Turka kluczowe znaczenie w zwiększeniu tempa transformacji energetycznej.

Faith Birol, Dyrektor MAE, przyznał, że obecnie panuje globalny kryzys energetyczny:

W latach 70. mieliśmy kryzys naftowy, ale obecnie kryzys dotyczy każdej sfery energetyki. Jego przyczyną jest inwazja Rosji. Bezpieczeństwo energetyczne staje się priorytetem na całym świecie. Chcemy dlatego zacieśniać współpracę międzynardową, również z Ukrainą.

Birol mówił o tym, że teraz to Norwegia, USA, Azerbejdżan i Północna Afryka pomagają Unii Europejskiej w zapewnieniu dostaw gazu. Birol przyznał, że także odbiorcy gazu będą musieli oszczędzać, zmniejszając o kilka stopni temperaturę w domach. Oprócz tego jednak, trzeba globalnie zmniejszać konsumpcję gazu oraz inwestować w energię odnawialną i urządzenia, takie jak pompy ciepła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas