Unia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu. To jednak dopiero początek

"Azerbejdżan jest dla nas kluczowym partnerem energetycznym i zawsze był niezawodny, także w dążeniu do neutralności klimatycznej" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen podczas spotkania z prezydentem Alijewem w Baku. Podpisanie "Memorandum of Understanding" ma wzmocnić partnerstwo energetyczne i gospodarcze Azerbejdżanu i UE.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i szefowa KE Ursula von der Leyen
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i szefowa KE Ursula von der LeyenPresidential Administration of Azerbaijan/Xinhua News/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Znaczne zwiększenie dostaw gazu z Azerbejdżanu do UE, rozwój odnawialnych źródeł energii, zmniejszanie emisji metanu oraz dwustronna umowa gospodarcza - to wynik porozumienia i podpisania protokołu "Memorandum of Understanding". Jakie są dotychczasowe ustalenia dokumentu?

Trzy punkty memorandum

Co wynika z zawartego porozumienia pomiędzy UE a Azerbejdżanem? Po pierwsze, UE podwaja dostawy gazu z Azerbejdżanu i zobowiązuje się do rozbudowy południowego korytarza gazowego. Obecnie przepływa przez niego ponad 8 mld m3 gazu rocznie. W przyszłym roku UE ma pobierać ok. 12 mld m3, a za kilka lat ma to być 20 mld m3.

Pomoże to [zwiększenie dostaw, przyp. red.] zrekompensować cięcia w dostawach rosyjskiego gazu i znacząco przyczyni się do bezpieczeństwa dostaw do Europy.
Ursula von der Leyen

Drugim ważnym punktem ustaleń jest temat odnawialnych źródeł energii. Azerbejdżan, według Von der Leyen, ma ogromny potencjał w zakresie energii odnawialnej i zielonego wodoru. Stopniowo Azerbejdżan przekształci się z dostawcy paliw kopalnych w znaczącego partnera w zakresie OZE.

Po trzecie UE chce, aby współpraca w zakresie gazu była spójna postanowieniami klimatycznymi. Von der Leyen zwraca uwagę na emisje metanu, którego zobowiązało się zredukować już 119 krajów (globalna obietnica zmniejszenia emisji metanu). UE chce redukować jego emisje u z łańcucha dostaw gazu.

Azerbejdżan i Unia Europejska pracują obecnie nad nową umową dwustronną, która ma rozwijać silne partnerstwo gospodarcze. Unia Europejska chce współpracować z Azerbejdżanem w budowaniu połączeń z Azją Środkową i poza nią. UE prowadzi działania m.in. w Kaukazie Południowym, które polegają na rozminowywaniu terenów. Ursula von der Leyen zwróciła się do prezydenta Alijewa o większe zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz wolne i niezależne media.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas