Ciemno i pusto w holenderskich kościołach. Dlaczego?

Z roku na rok w Holandii spada ilość praktykujących katolików. Holenderskie kościoły świecą od dawna pustkami. W ostatnim miesiącu sytuacja ta pogłębiła się jeszcze bardziej, a złożyło się na to kilka dodatkowych powodów.

Holenderskie kościoły świecą od dawna pustkami
Holenderskie kościoły świecą od dawna pustkamiEast News

Tym razem to gwałtownie rosnące rachunki za energię zmusiły holenderską diecezję rzymskokatolicką do zmniejszenia liczby odprawianych mszy. Już niebawem ruszy sezon grzewczy, a jak mówią księża, tylko garstka osób wpłaca po ok. 1 euro, co łącznie jest sumą niewystarczającą na opłacenie rachunków.

Kościół w Rotterdamie
Kościół w RotterdamieEast News

Brak pieniędzy, wiernych i księży

Znajdująca się na południu kraju diecezja Roermond, nadzoruje ok. 290 kościołów w prowincji Limburg. Biskup stojący na czele Roermond napisał do blisko 300 parafii list, w którym zachęcił księży do rezygnowania z odprawiania mszy.

"Finanse nie mogą być dominującym czynnikiem, ale nie możemy też ich ignorować. Jeśli mamy tylko garstkę ludzi, którzy wpłacają po 1 euro, to nie wystarczy nam pieniędzy na pokrycie rachunku za ogrzewanie" - mówił Matheu Bemelmans z diecezji.

Dodaje, że oprócz inflacji problematyczne jest także znalezienie księdza, który chciałby odprawić nabożeństwo w każdy weekend. Diecezja poleca wiernym udanie się do innego kościoła, ponieważ nie opłaca się odprawiać mszy dla zaledwie garstki osób.

Inflacja

Większość holenderskich gospodarstw domowych i firm bazuje na paliwach kopalnych, zwłaszcza gazie, który jest używany do ogrzewania i gotowania. W sierpniu w całym kraju ceny wzrosły o 90% w stosunku do poprzedniego roku. Inflacja w Holandii wynosi obecnie ok. 13 proc.

W wielu holenderskich kościołach zaczyna też brakować księży, którzy chcieliby odprawiać msze i pełnić inne funkcje w obiektach. Liczba parafii w kraju zmniejsza się z roku na rok. Niska frekwencja obecnych w kościele wiernych jest odzwierciedleniem postępującego w kraju procesu, w którym znacząco zmniejsza się wpływ kościoła katolickiego na życie społeczne.

Gdynia wprowadza dopłaty do rowerów elektrycznychPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}