Rybnik kupił 20 autobusów wodorowych NesoBus
Samorząd Rybnika zamówił 20 autobusów wodorowych NesoBus od spółki PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy należącej do Grupy Polsat Plus. Pierwsze ekologiczne pojazdy wyjadą na ulice miasta już jesienią tego roku. W sumie autobusy będą kosztować 66,1 mln zł.
Urząd Miasta Rybnika poinformował, że zakończył się przetarg na autobusy wodorowe dla miasta. Wygrał go producent NesoBusa - spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Pierwsze autobusy wyjadą na ulice Rybnika już jesienią tego roku, a kolejne - najpóźniej na początku 2024 r.
20 autobusów wodorowych NesoBus dla Rybnika
"Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, wskazujące na ekologiczne podejście w różnych aspektach życia. 20 autobusów wodorowych, które wyjadą na rybnickie drogi, to wyraz odpowiedzialnego myślenia o przyszłości" - powiedział prezydent miasta Piotr Kuczera.
Autobusy wodorowe, które zasilą tabor komunikacji miejskiej w Rybniku, będą klimatyzowane i wyposażone w ogrzewanie wodne, wykorzystujące ciepło z układu chłodzenia napędu i pompy ciepła. Każdy pojazd ma pomieścić co najmniej 86 osób, z czego 32 na miejscach siedzących.
NesoBusy jeżdżące po Rybniku będą mieć też porty USB do ładowania smartfonów i tabletów, oświetlenie drzwi, wyświetlacze LED i LCD, automatyczne zapowiedzi, nagłośnienie, kasowniki, monitoring i system zliczania pasażerów. W kabinie kierowcy przewidziano nawet alkomat oraz lodówkę.
Wodorowa rewolucja w Rybniku
"Produkt, który oferujemy jest najwyższej jakości. Nasz autobus jest bardzo efektywny - zużywa ok. osiem kilogramów wodoru na 100 kilometrów. Zbiorniki mają pojemność 37,5 kg wodoru, co pozwala na przejechanie ok. 450 km, a tankowanie trwa 15 minut" - informuje Maciej Nietopiel, prezes PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.
"Inwestujemy w przyszłość, przekształcając Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy. Autobusami wodorowymi dajemy jasny sygnał, że ta technologia jest obecna w życiu i może być naszą przyszłością" - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
"To, co się dzieje w Rybniku będzie musiało się zadziać również w innych polskich miastach. Rybnik wyrasta na pioniera, jeżeli chodzi o transport wodorowy w Polsce" - stwierdził Maciej Nietopiel.
Na zakup 20 autobusów wodorowych miasto uzyskało dotację w wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.