Rekord Solarisa, w 2020 r. sprzedał najwięcej pojazdów

W zeszłym roku Solaris sprzedał ponad 1,5 tys. autobusów i trolejbusów. Ubiegłoroczna sprzedaż jest najwyższą w 25-letniej historii firmy. Zdaniem firmy wpłynęły na to technologie hybrydowe oraz innowacyjne baterie.

Autobus elektryczny Urbino electric, produkcji Solarisa
Autobus elektryczny Urbino electric, produkcji SolarisaSolaris
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W 2020 r. obroty Grupy Solaris były większe w porównaniu z rokiem poprzednim o 18,5 proc. i przekroczyły 3,2 mld zł. Najwięcej autobusów i trolejbusów trafiło do przewoźników m.in. w Polsce, Niemczech oraz Izraelu.

- Rok 2020 był czasem ogromnych wyzwań dla wielu firm, w tym również tych z sektora transportu publicznego. Dzięki postawie naszych pracowników oraz doskonałej współpracy z naszymi klientami i kontrahentami, zakończyliśmy ten rok rekordowo wysoką sprzedażą - powiedział w czwartek prezes zarządu Solarisa Javier Calleja.

Solaris w roku 2020 był największym w Europie producentem miejskich autobusów elektrycznych z udziałem na poziomie 20 proc. Łącznie w minionym roku spółka dostarczyła 457 autobusów elektrycznych o długości 12 i 18 metrów. To blisko trzy razy więcej niż rok wcześniej.

Od 18 lat Solaris jest też liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich. Ponad połowa takich autobusów jeżdżących po Polsce jest produkcji wielkopolskiej firmy.

"Wśród sprzedanych przez Solarisa autobusów w Polsce w roku 2020 królują autobusy elektryczne (194 z 365 ogółem sprzedanych sztuk). Całkowita flota Urbino electric w Polsce to ponad 320 pojazdów dostarczonych do 27 miast, czyli aż 90 proc. wszystkich elektrycznych autobusów w kraju" - podała spółka w swoim oświadczeniu.

Solaris to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. W ciągu 25 lat firma wyprodukowała ponad 20 tys. pojazdów.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas