Mój elektryk, czyli jaką dostaniesz dopłatę do samochodu elektrycznego

Rynek samochodów elektrycznych wciąż się rozwija. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego zainteresowania takimi pojazdami ze strony konsumentów. Coraz częściej na ulicach możemy zauważyć auta zeroemisyjne. Argumentem „za” kupnem takiego samochodu są także państwowe dotacje. Sprawdź, jaką dostaniesz dopłatę do samochodu elektrycznego w programie „Mój elektryk”.

Mój elektryk, czyli jaką dostaniesz dopłatę do samochodu elektrycznego
Mój elektryk, czyli jaką dostaniesz dopłatę do samochodu elektrycznegomateriały prasowe

Ile wynosi dopłata do samochodu elektrycznego?

Wnioski o dotację z programu "Mój elektryk" mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Różne są jednak kwoty dofinansowania, jakie można w takim przypadku otrzymać. Dla osób fizycznych przygotowane są dwie wartości dopłat: 18 750 oraz 27 000 złotych. Druga, wyższa kwota dotyczy osób posiadających kartę dużej rodziny, natomiast w drugiej znajdują się wszystkie pozostałe osoby fizyczne.

W przypadku przedsiębiorców i podmiotów innych niż osoby fizyczne wsparcie zależy od kategorii pojazdu. Dla aut elektrycznych w kategorii M1 dotacja wynosi maksymalnie 18 750 zł. Jeśli jednak średnioroczny przebieg zostanie zadeklarowany powyżej 15 tys. km — kwota dofinansowania wzrasta do 27 000 złotych.

Na zakup samochodu elektrycznego z kategorii N1 można otrzymać wsparcie do 20% kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 50 000 złotych). Jeśli przedsiębiorca lub podmiot inny niż osoba fizyczna zadeklaruje, że średnioroczny przebieg będzie przekraczał 20 tys. km — wartość dotacji wzrasta do 30% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 70 000 złotych).

Ostatnią grupą są elektryki z kategorii L1e-L7e. W ich przypadku dofinansowanie dla przedsiębiorców i podmiotów innych niż osoby fizyczne obejmuje do 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4 000 złotych.

Jakie auto można kupić, by dostać dotację z programu "Mój elektryk"?

Żeby skorzystać z dofinansowania w programie "Mój elektryk" trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim samochód elektryczny musi być nowy. Nie jest możliwe uzyskanie dopłaty na pojazd, który jest wystawiony na sprzedaż jako używany.

Drugim warunkiem do uzyskania dotacji jest wartość samochodu. W przypadku kategorii M1 nie może przekroczyć 225 000 złotych. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy auto nabywa osoba fizyczna, przedsiębiorca czy też inny podmiot niebędący osobą fizyczną. Limit wartości pojazdu elektrycznego nie obowiązuje w przypadku zakupu przez przedsiębiorcę lub podmiot inny niż osoba fizyczna pojazdu z kategorii N1 lub L1e-L7e

Do skorzystania z programu "Mój elektryk" nie jest konieczny zakup samochodu elektrycznego za gotówkę. Można również do finansowania wykorzystać leasing. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o maksymalnej wartości elektryka.

Jeśli beneficjent zdecyduje się na zakup auta zeroemisyjnego za gotówkę i wykorzystanie dotacji z programu "Mój elektryk", konieczne jest również spełnienie trzech dodatkowych warunków:

  • zarejestrowanie samochodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • ubezpieczenie auta,
  • zobowiązanie o braku sprzedaży elektryka w ciągu dwóch lat od momentu uzyskania dofinansowania.

Do sfinansowania zakupu samochodu elektrycznego można także wykorzystać kredyt. W takiej sytuacji również konieczne jest spełnienie powyższych kroków.

Czytaj również:

Mieszkaniec Sosnowca trzymał w garażu dwa krokodyleŚląska policjamateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas