Historyczny moment. Samochody elektryczne wyprzedziły diesle

Najnowsze dane dotyczące sprzedaży samochodów osobowych w Unii Europejskiej mogą napawać optymizmem. Po raz pierwszy w historii naszego kontynentu sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym była wyższa niż popularność aut z silnikiem Diesla. Elektryki i hybrydy osiągnęły w sumie niemal taką samą sprzedaż jak samochody spalinowe.

W czerwcu 2023 r. na rynku sprzedaży samochodów w Europie nastąpił historyczny moment. Po raz pierwszy na Starym Kontynencie sprzedało się więcej samochodów elektrycznych niż diesli. Hybrydy i samochody elektryczne sprzedają się niemal tak samo dobrze jak auta spalinowe.

W Unii Europejskiej sprzedaje się więcej elektryków niż diesli

Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2023 r. udział samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym wśród nowych zarejestrowanych aut wynosił 15,1 proc. "Elektryki" przegoniły diesle - tych wśród wszystkich sprzedanych aut było 13,4 proc.

Sprzedaż aut elektrycznych w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła aż o 66,2 proc. i wyniosła niemal 160 tys. sztuk. Ogromną popularnością cieszą się też hybrydy, których w ostatnim miesiącu zarejestrowano ponad 254 tys. sztuk (32,4 proc. wszystkich nowych aut). Samochody hybrydowe są teraz drugim najczęściej wybieranym rodzajem napędu w UE, zaraz po silnikach benzynowych.

Reklama

W sumie wszystkie rodzaje hybryd i aut elektrycznych w czerwcu stanowiły 47,5 proc. całego rynku nowych samochodów w Unii Europejskiej. W tym samym okresie auta spalinowe stanowiły 49,7 proc. rynku nowych aut osobowych w UE.

"Elektryki" największy wzrost popularności zanotowały w, kolejno, Holandii, Niemczech i Francji. Z kolei hybrydy najbardziej zauważalne wzrosty zaliczyły w Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Polska pokochała przede wszystkim hybrydy

Sprzedaż nowych samochodów w Unii Europejskiej cały czas rośnie. Rok do roku zarejestrowano aż o 17,8 proc. aut więcej. W czerwcu 2023 r. w krajach UE sprzedano w sumie ponad milion nowych samochodów. Wzrosty sprzedaży odnotowano niemal w każdym państwie członkowskim za wyjątkiem Węgier.

W Polsce w czerwcu 2023 r. sprzedało się 41,5 tys. nowych aut. Rok wcześniej liczba rejestracji nowych samochodów wynosiła 39,5 tys. W naszym kraju według najnowszych statystyk 42,8 proc. wśród nowych aut stanowiły hybrydy i "elektryki", a 54,4 proc. - auta spalinowe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne | samochody spalinowe | hybrydy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy