Bezpłatne bilety kolejowe dla młodych w Niemczech i Francji

Szacuje się, że młodzi Niemcy i Francuzi otrzymają w sumie około 60 tys. bezpłatnych biletów kolejowych. Otrzymają je w ramach świętowania rocznicy Traktatu Elizejskiego.

Pociągi dużych prędkości, TGV
Pociągi dużych prędkości, TGVChesnotGetty Images

W ramach uczczenia 60. rocznicy Traktatu Elizejskiego (inaczej zwanego Traktatem Przyjaźni) z 1963 r., młodzi ludzie z Niemiec i Francji otrzymają 60 tys. bezpłatnych biletów, w ramach których będą mogli za darmo przejechać i zwiedzać sąsiedni kraj. 

Traktat Elizejski został podpisany 60 lat temu w celu stałego pogodzenia dwóch dawnych wrogów wojennych. Do dziś uważany jest za podstawę relacji i przyjaźni francusko-niemieckiej.

Darmowe przejazdy

Warunki te zostały uzgodnione przez niemieckich i francuskich polityków, którzy spotkali się w Paryżu w celu omówienia wspólnej polityki międzynarodowej. 

Specjalny bilet oferowany młodym ludziom ma zachęcić ich do podróżowania pociągami i zwiedzania sąsiednich państw. Z darmowego przejazdu będą mogli skorzystać wszyscy, którzy nie przekroczyli 27 roku życia. 

Dokładne warunki, takie jak okres ważności biletu oraz droga jego pozyskania, nie zostały jeszcze ustalone przez rządy.

Berlin-Paryż

Niemcy i Francuzi czekają wciąż na uruchomienie ekspresowego połączenia pomiędzy Paryżem a Berlinem. Wstępnie planowany na 2023 r. start linii został przesunięty na 2024 r. W nadchodzącym roku ma zostać uruchomione nocne połączenie kolejowe pomiędzy stolicami - informują przewoźnicy.

"Ustanowienie połączenia TGV jest "przykładem naszej woli przyspieszenia dekarbonizacji naszych gospodarek i społeczeństw" - podały państwa. Niemcy planują w sumie przeznaczyć ok. 28 mld euro na rozwijanie niskoemisyjnej energetyki.

Obecnie podróż pociągiem między Paryżem a Berlinem zajmuje do dziesięciu godzin, zwłaszcza jeśli pociągi mają opóźnienia. Podróż tą formą kolei bywa jednak droższa niż przelot samolotem.

Ornitolodzy badają ptaki, które zimują w PolsceStowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas