Warszawa ustawi Dzielnie - punkty, gdzie można oddać używane rzeczy

W Warszawie staną Dzielnie - specjalne punkty, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić używane rzeczy w dobrym stanie i jedzenie dla potrzebujących. Pierwszy z nich już w kwietniu zostanie otwarty na Saskiej Kępie.

article cover
Facebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Warszawa uruchomi Dzielnie - punkty, w których będzie można oddać używane rzeczy i żywność dla potrzebujących.
  • Pierwsza Dzielnia zostanie otwarta w kwietniu 2022 r. na Saskiej Kępie.
  • Oddane rzeczy muszą być w dobrym stanie, a do punktów można przynosić m.in. ubrania czy zabawki.
  • Podobne inicjatywy działają już w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.

Warszawa uruchamia pilotażowy projekt oparty o ekonomię współdzielenia i nawiązujący do filozofii zero waste. - Mieszkańcy będą mogli zostawić w Dzielniach używane rzeczy w dobrym stanie, z których nie chcą już korzystać lub których nie potrzebują, a także niewykorzystaną żywność - poinformował Urząd Miasta.

Nie wyrzucaj - zostaw w Dzielni

Pierwszy z takich obiektów powstanie w Warszawie na Saskiej Kępie przy ulicy Berezyńskiej 27 (Praga-Południe). Miejsce zacznie funkcjonować w drugiej połowie kwietnia. Zarząd dzielnicy ogłasza właśnie konkurs ofert dla organizacji pożytku publicznego na prowadzenie Dzielni w tym i przyszłym roku. Opiekę nad punktem będą sprawować wolontariusze - mieszkańcy Saskiej Kępy.

- Pilotażowy obiekt pozwoli wypracować rozwiązania pomocne w uruchomieniu i prowadzeniu podobnych miejsc także w innych dzielnicach Warszawy - zapowiedziało miasto. Projekt wsparły firmy Ikea, Castorama i Allegro.

Akcja "Podaj dalej" to pomysł Arety Szpury - aktywistki ekologicznej, która zwróciła się do urzędu miasta z prośbą o wsparcie. - Bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby zostawiać rzeczy dla innych - nie tylko osób potrzebujących pomocy, ale również tych, którzy w trosce o dobro planety i naszą przyszłość chcą ograniczyć własną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji odpadów - stwierdziła Areta Szpura.

Nie mogłam już patrzeć na ogromne ilości rzeczy nadających się jeszcze do użytku, wyrzucanych lub pozostawianych w okolicach śmietników. Uznałam, że bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby je pozostawiać dla innych.
mówi Areta Szpura

Cała Polska redukuje odpady

Dzielnia będzie kolejnym warszawskim realizującym ekonomię współdzielenia. Tego typu placówki funkcjonują w różnych formułach - od powstających spontanicznie i opartych wyłącznie na zaangażowaniu wolontariuszy, przez miejsca tworzone i prowadzone przez organizacje pozarządowe, po takie, które stanowią efekt współpracy organizacji z jednostkami samorządowymi.

W stolicy działają już na przykład: Och Dzielnia na Ochocie, Dzielnia na Bielanach czy Magazyn Odzieżowy w Rembertowie. Kolejnym przykładem jest uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku Współdzielnik na Woli, gdzie poza darmowym sklepem i warsztatem naprawczym znajdują się też m.in. sanatorium dla roślin czy lodówka i szafki do dzielenia się żywnością. Miasto zorganizowało także kampanię "JedzeNIEwyrzucaj".

Podobne punkty działają już od lat także w innych miastach w Polsce i na całym świecie. Są to małe szafy znane jako Giveboxy lub też całe centra ekonomii współdzielenia jak Po-Dzielnia działająca od 2018 roku w Poznaniu.

Jakub Wojajczyk

Przemysław Białkowski podcast: Marnowanie żywnościSCP

Źródła: PAP, UM Warszawa

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas