Sylwester bez huku petard. Czy ciche fajerwerki naprawdę są ciche?
Wykorzystanie cichych fajerwerków jest największym ukłonem w stronę naszych zwierząt domowych. To one najbardziej cierpią podczas sylwestrowej nocy, bo pupile źle znoszą hałas wybuchów i świstów, które wytwarzają fajerwerki.
Spis treści:
Sylwester bez huku petard
Psi słuch jest o wiele bardziej czuły niż ludzki. Dlatego głośne dźwięki wystrzałów, wybuchów i gwizdów wywołują wśród naszych zwierząt uczucie dyskomfortu i niepokoju. Dodatkowym czynnikiem, który powoduje stres, jest to, że fajerwerki nie są przewidywalne. Światła i dźwięki nie występują regularnie, przez co pies nie może się do nich przyzwyczaić.
Psy postrzegają fajerwerki jako zagrożenie. Ich reakcją na nie jest chęć walki lub ucieczki oraz objawy stresu. Podczas sylwestrowej nocy możemy zauważyć, że nasz pies chowa się, szczeka lub nerwowo biega. Może także okazywać nerwowość przez dyszenie, skamlenie i nerwowe przechadzanie się.
Sytuację psów pogarsza fakt, że przed fajerwerkami nie da się uciec. Hałas i światło słychać i widać nawet wewnątrz domu. Zwierzęta są przez to uwięzione w patowej sytuacji. Szczególnie cierpią te, które były w swoim życiu już wcześniej narażone na traumę.
Czytaj także | Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna?
Silenty. Co to są ciche fajerwerki?
Fajerwerki, które nie wydają typowego dźwięku wybuchu noszą nazwę silentów. Obecnie na rynku możemy spotkać się z wieloma rodzajami takiej atrakcji. Zależnie od typu cichych fajerwerków możemy spodziewać się różnych odgłosów. Czasami może to być gwizd lub efekt trzaskających iskier. Dlatego przed zakupem silentów upewnijmy się, czy na pewno spełniają nasze oczekiwania.
Ciche fajerwerki cieszą się o wiele większą popularnością za granicą. W Polsce jest to stosunkowo nowy wynalazek. Jakie silenty możemy kupić? Oto kilka opcji:
- Zimne ognie - ta popularna atrakcja w dzisiejszych czasach dostępna jest w wielu fantazyjnych kształtach i formach.
- Rzymskie ognie - to podłużne rurki, które wyrzucają w powietrze kolorowe kule z różnymi efektami.
- Fajerwerki słońca - to materiał pirotechniczny, który oferuje efekt snopu iskier, generowany na obwodzie okręgu. Słońca pirotechniczne nie wybuchają, ale mogą wydawać dźwięk podobny do gwizdu.
- Fajerwerki fontanny - przybierają często formę wulkanu ze snopami iskier. Nie wybuchają i są stosunkowo ciche. Należy się jednak upewnić, że efekt trzaskających iskier nie podniesie mocno poziomu emitowanego dźwięku.
Fajerwerki w sylwestrową noc. Co mówi prawo?
Używanie fajerwerków jest w Polsce ograniczone przez kodeks wykroczeń oraz przepisy prawa miejscowego. Mówią one, że fajerwerki można odpalać w miejscach publicznych tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Zabronione jest odpalanie fajerwerków przedwcześnie oraz po zabawie sylwestrowej.
W określonych strefach przestrzeni powietrznej mogą występować ograniczenia dotyczące użycia fajerwerków. Nielegalne jest posiadanie oraz wnoszenie materiałów pirotechnicznych podczas zgromadzeń, a także na imprezy masowe.
Zabroniona jest również sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.
Zobacz także: