Proste triki na ładny zapach w domu. Trzeba pamiętać o kilku sprawach

Nieprzyjemne zapachy towarzyszą nam na co dzień. Smrodu nie da się ukryć. Brzydkie zapachy mogą pojawiać się w pokojach, szafach i butach. Walki z nieatrakcyjnymi aromatami nie wygramy za pomocą odświeżaczy powietrza, które jedynie maskują smród. Są inne sposoby.

Nieładny zapach w pomieszczeniach to zmora wielu domów. Ale można go zwalczyć na wiele sposobów, np. okadzając na chwilę pomieszczenie
Nieładny zapach w pomieszczeniach to zmora wielu domów. Ale można go zwalczyć na wiele sposobów, np. okadzając na chwilę pomieszczenie123RF/PICSEL

  • Najskuteczniejsze i najprostsze środki do walki z domowym smrodem to soda i ocet.
  • Konieczne jest też regularne odkurzanie, mycie podłóg i czyszczenie pokoi.
  • Wietrzenie pomieszczeń i niedoprowadzanie do zawilgocenia obuwia oraz pokoi to konieczność.

Nieprzyjemny zapach w domu

Nieładny zapach w pomieszczeniach to zmora wielu domów. Problem ten jest wyczuwalny zwłaszcza w pomieszczeniach, które są niewystarczająco wietrzone lub nieregularnie myte. Ważną kwestią jest więc mycie przestrzeni, w której mieszkamy, w tym regularne wietrzenie i pranie pościeli.

Niektóre sposoby powodują neutralizację zapachu, inne z kolei go tylko maskują - są to popularne odświeżacze powietrza. Doskonałym neutralizatorem brzydkich zapachów jest ocet. Choć sam pachnie mocno i ostro, może pomóc w pochłanianiu innych nieatrakcyjnych aromatów.

Niezastąpiona w pochłanianiu brzydkiego zapachu jest soda - można nią zarówno posypać, a następnie odkurzyć dywan i tapicerkę w aucie, wlać do zatkanego zlewu, jak i obsypać nią zalegające w koszu brudne ubrania. Soda pozostawiona w miseczce częściowo wchłonie też brzydki aromat z zostawionych w korytarzu butów.

Ekologiczny ocet można zrobić samemu i wykorzystać go w kuchni, jak i przy sprzątaniu
Ekologiczny ocet można zrobić samemu i wykorzystać go w kuchni, jak i przy sprzątaniu123RF/PICSEL

Smród i wilgoć w lodówce. Jak się ich pozbyć?

Utrzymanie w czystości lodówki wymaga regularności i konsekwencji. Po pierwsze, każde jedzenie pozostawione bez przykrycia zacznie roznosić swój aromat po całej lodówce. Dominujące zapachy wydzielają się m.in. z kapusty kiszonej, serów pleśniowych, wędzonych mięs i szynek, a także cebuli i każdej ugotowanej, a pozostawionej bez pokrywki potrawy.

Lodówkę można czyścić na różne sposoby, z czego najlepszym jest przecieranie jej szmatką zanurzoną w delikatnie ciepłej wodzie i octem. Wcześniej możemy przetrzeć lodówkę samodzielnie zrobioną pastą z sody oczyszczonej.

Innym sposobem jest użycie płynu do czyszczenia lodówek. Nie są one drogie, a na rynku można dostać sporo produktów o naturalnym składzie.

Nadmiar wilgoci w lodówce możemy zebrać, korzystając z papierowych ręczników. Można nimi wyłożyć półkę na warzywa, ale i rozłożyć je np. pod tłustymi słoikami.

Jeśli lodówka od dawna się buntuje, tzn. zamarza, konieczne będzie jej rozmrożenie, wyszorowanie i ponowne włączenie. Jest to jednak zabieg, który przeprowadza się rzadko.

Buty brzydko pachną? Trzeba je przewietrzyć, wysuszyć i wsypać sodę
Buty brzydko pachną? Trzeba je przewietrzyć, wysuszyć i wsypać sodę

Tak usuniesz brzydki zapach z butów

Brzydko pachnące obuwie odstrasza nie tylko naszych znajomych, ale i obrzydza nas samych. Wilgoć, która zbiera się w butach może powodować, że nawet ulubione buty będziemy chcieli wyrzucić do kosza. Podstawą jest więc suszenie butów i niedoprowadzanie do tego, aby leżały przemoknięte w nieodpowiednio wietrzonym pomieszczeniu.

Skutecznym sposobem na walkę z nieprzyjemnym zapachem i wilgocią jest suszarka do butów. Urządzenia posiadają rozmaite napięcie i moc i możemy dostosować je do własnych potrzeb. Można wybrać urządzenie energooszczędne i suszyć na nim także rękawiczki.

Do suchych, ale nieładnie pachnących butów możemy natomiast wrzucić to, co mamy w kuchni. Zapach pochłonie niezawodna soda, ziarna kawy lub zmielona kawa, herbata, a nawet kilka kropli olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego lub mięty. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu butów i unikaniu nieoddychających skarpet.

Niektórzy w celu pochłonięcia wilgoci (np. z pomieszczeń) stosują sztuczkę z cebulą - kładą rozkrojoną i zostawiają np. na kilkanaście godzin.
Niektórzy w celu pochłonięcia wilgoci (np. z pomieszczeń) stosują sztuczkę z cebulą - kładą rozkrojoną i zostawiają np. na kilkanaście godzin.123RF/PICSEL

Olejki, kadzidła i wietrzenie

Kiedy brzydki zapach zostanie wyeliminowany, można zabrać się za roztaczanie kwiatowych, drzewnych i owocowych aromatów. Doskonałym i prozdrowotnym sposobem jest palenie kominków z olejkami eterycznymi (naturalnymi) lub używanie dyfuzorów. Miseczkę z olejkiem eterycznym można postawić też na ciepłym kaloryferze. Niektórzy w okresie grzewczym kładą na grzejniku skórki cytryny, lub pomarańcze z powbijanymi goździkami.

Inwestycja w olejki się opłaca i przynosi doskonałe efekty. Niektórzy stosują też kadzidła (najlepiej naturalne, zrobione z ziół i przypraw), ale kadzidła mogą zostawiać dymny aromat w niewietrzonych pokojach.

Palenie papierosów w pomieszczeniach jest nie tylko niezdrowe, ale i może przyprawiać o mdłości wszystkich tych, którzy nie lubią zaduchu zmieszanego z wonią niedopałków. Zakaz palenia w środku to ważny krok, aby uniknąć wielu problemów.

Rośliny pachnące do domu

Rośliny doniczkowe mogą również zmniejszyć wyczuwalność nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach oraz zastąpić chemiczne odświeżacze powietrza. Popularnymi roślinami, które pięknie pachną, są: stefanotis bukietów, jaśmin, gardenia, cytrusy, tuberoza, oleander lub hiacynt.

Ładnie pachnie również geranium, które nie jest wymagające, jednak cytrusowy zapach jest wyczuwalny dopiero po potarciu liści.

Surowce budowlane na wyczerpaniu. Do 2050 r. może zabraknąć piaskuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas