Reklama

Małpia ospa w Europie. Objawy, pochodzenie wirusa i ryzyko zakażenia

Z dnia na dzień w Europie pojawia się coraz więcej przypadków małpiej ospy. Chorobę wykryto już u pacjentów w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech, Francji, Portugalii i Belgii. W Hiszpanii ogłoszono nawet specjalny alert sanitarny. Wirus dotarł także do USA i Kanady. Czy wykryta po raz pierwszy u małp choroba jest tak groźna jak może się wydawać?

Kolejne kraje w Europie zgłaszają podejrzenia przypadków małpiej ospy. W Hiszpanii typowe objawy stwierdzono już u kilkudziesięciu osób. Małpia ospa pojawiła się także w Portugalii, Włoszech, Belgii i Szwecji, a poza Europą - także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W Hiszpanii wydano ogólnokrajowy alert po tym jak 23 osoby zaczęły wykazywać objawy małpiej ospy. "Osoby te mają się dobrze i izolują się w swoich domach. Trzymamy jednak rękę na pulsie w razie gdyby potrzebowali hospitalizacji" - poinformowały hiszpańskie władze.

Reklama

Kolejne przypadki badane są także w Portugalii. Wszystkie to mężczyźni, u których pojawiły się charakterystyczne, wrzodziejące zmiany skórne wskazujące na małpią ospę. Te same objawy mieli pacjenci w Wielkiej Brytanii. Skąd bierze się małpia ospa, jak się przenosi i czy powinniśmy się jej obawiać?

Zobacz także: Kryzys klimatyczny może spowodować kolejne pandemie

Co to jest małpia ospa i skąd się wzięła?

Ospa małpia to rzadka choroba zakaźna odzwierzęca (zoonoza), która jest wywoływana przez wirusa ospy małpiej z rodzaju Orthopoxvirus. Jest on przenoszony przez wiewiórki i inne gryzonie. Po raz pierwszy małpią ospę odnotowano jeszcze w 1958 roku gdy wykryto ją u przetrzymywanych w niewoli małp (stąd nazwa choroby). Pierwsze przypadki zachorowań u ludzi pojawiły się w 1970 roku w Kongo.  

Wyróżnia się dwie odmiany ospy małpiej: zachodnioafrykańska i z Afryki Środkowej. Okres inkubacji wirusa wynosi od 5 do 21 dni.

Groźniejsza jest odmiana wywodząca się z centralnej Afryki - śmiertelność w tym przypadku wynosi nawet 10 proc. Szczególnie narażone na wirusa ospy małpiej są dzieci oraz kobiety w ciąży.

Jakie są objawy ospy małpiej i jak się przenosi

Jakie są objawy małpiej ospy? Początkowe oznaki wirusa to gorączka, bóle mięśniowe, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie. Może pojawić się też wysypka - najpierw na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała. Wysypka może przyjmować różne postaci, tak jak w przypadku ospy wietrznej.

Zobacz także: Choroba X: Ostrzeżenie przed kolejną pandemią

Wirus ospy małpiej przenosi się podczas bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Choroba przedostaje się przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos lub usta. Patogenem można się zarazić także przez kontakt ze zwierzętami, takimi jak małpy, szczury i wiewiórki, lub przez skażone wirusem przedmioty, takie jak pościel czy ubrania.

Małpia ospa - jak się zabezpieczyć?

Nie jest jeszcze do końca jasne, skąd wzięły się najnowsze przypadki małpiej ospy w Europie. Zakażenia we wcześniejszych latach najczęściej wiązały się z ekspozycją zarażonych osób na wirusa podczas podróży do Nigerii.

Lekarze uspokajają, że wirus ospy małpiej nie przenosi się łatwo między ludźmi i do zakażenia dochodzi najczęściej tylko w przypadku bliskiego kontaktu. Ochronę przed zakażeniem daje także szczepienie przeciwko ospie prawdziwej

Zobacz także: Małpia ospa dotarła do Europy. Czy w Polsce mamy się czego obawiać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małpia ospa | ospa | choroby | wirus | szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy