Kryzys klimatyczny może spowodować kolejne pandemie

Naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych 50 lat dojdzie do co najmniej 15 tys. przypadków przenoszenia się wirusów między gatunkami. To dlatego, że kryzys klimatyczny przyczynia się do potencjalnie niszczycielskiego rozprzestrzeniania się chorób, które będą zagrażać zwierzętom i ludziom oraz stwarzać ryzyko kolejnych pandemii.

Nietoperze będą odpowiadać za dużą liczbę przypadków transmisji na człowieka z innych zwierząt.
Nietoperze będą odpowiadać za dużą liczbę przypadków transmisji na człowieka z innych zwierząt. Lukasz ZarzyckiAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W miarę jak planeta będzie się nagrzewać, wiele gatunków zwierząt będzie zmuszonych do przemieszczania się w nowe rejony w poszukiwaniu odpowiednich warunków. Przyniosą one ze sobą swoje pasożyty i patogeny, co spowoduje rozprzestrzenianie się ich między gatunkami, które wcześniej nie miały ze sobą styczności. Zwiększy to ryzyko wystąpienia zjawiska polegającego na przenoszeniu się wirusów ze zwierząt na ludzi, co może wywołać kolejną pandemię na skalę Covid-19.

"Ponieważ świat się zmienia, zmieni się również oblicze chorób" - stwierdził w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" Gregory Albery, ekspert w dziedzinie ekologii chorób na Uniwersytecie Georgetown i współautor pracy na temat wpływu kryzysu klimatycznego na przenoszenie się wirusów, opublikowanej w czasopiśmie "Nature". "Ta praca dostarcza kolejnych niepodważalnych dowodów na to, że nadchodzące dekady będą nie tylko gorętsze, ale i bardziej obfitujące w choroby".

"Zademonstrowaliśmy nowy i potencjalnie niszczycielski mechanizm pojawiania się chorób, który może zagrozić zdrowiu zwierząt w przyszłości i prawdopodobnie będzie miał konsekwencje również dla nas" - dodał.

Proces nie do zatrzymania

Badacz stwierdził też, że nawet drastyczne działania mające na celu rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia, nie wystarczą, aby powstrzymać ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów.

"Nie da się temu zapobiec nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach zmian klimatycznych, dlatego musimy podjąć działania w celu stworzenia infrastruktury zdrowotnej chroniącej populacje zwierząt i ludzi" - powiedział.

Większość zagrożeń związanych z chorobami będzie koncentrować się na wysoko położonych obszarach Afryki i Azji, chociaż brak monitoringu utrudni śledzenie postępów niektórych wirusów.

Ludzie zarażają inne zwierzęta

Inne nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Ecology Letters" opisało prawie 100 chorób, które pokonały odwrotną drogę - przeszło od ludzi do innych zwierząt. Badacze stwierdzili, że połowa badanych przypadków zakażeń przenoszonych z ludzi na zwierzęta, miała miejsce w ośrodkach, gdzie właśnie człowiek sprawuje nad nimi opiekę (np. zoo).

Naukowców nie zaskoczyło także inne ustalenie - że wirus najczęściej przeskakiwał z człowieka na inne ssaki. Ich zdaniem jest to związane z pokrewieństwem gatunków, wśród których wirusy mają ułatwioną ścieżkę transmisji. Naukowcy w badaniu użyli narzędzia, które poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji pomaga typować gatunki wyjątkowo skłonne do zakażania się i ponownej transmisji wirusa.

Źródło: The Guardian, PAP

Minister energii i klimatu Wlk. Brytanii: Atom jest dobrym rozwiązaniem dla EuropyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas