Jakie kwiaty sadzić na zimę w ogrodzie i na balkonie?

Zimą przyroda zapada w sen, a niemal wszystkie rośliny czekają z wegetacją na pierwsze promienie wiosennego słońca. Istnieją jednak gatunki, które jako porę kwitnienia wybierają ciemne, zimne i mroźne dni. Oto kwiaty na zimę, które dodadzą rabatom i balkonowi kolorów.

Oczar pośredni
Oczar pośredniEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Cykl wegetacyjny roślin - co warto wiedzieć?

Standardowy cykl wegetacyjny roślin dekoracyjnych, np. kwitnących bylin, rozpoczyna się wiosną i trwa do późnej jesieni. W okresie zimowym, gdy dłużej jest ciemno, na ziemi leży śnieg i temperatury radykalnie spadają, większość gatunków albo obumiera (jednoroczne), albo wchodzi w okres uśpienia (wieloletnie). "Wybudzenie" rozpoczyna się wczesną wiosną, najczęściej w marcu.

Niektóre z roślin kwitnących rozpoczynają jednak wegetację zdecydowanie wcześniej. Wystarczy im kilka czy kilkanaście zimowych dni z temperaturami powyżej zera w ciągu dnia oraz kilka nocy bez siarczystych mrozów. Dzięki temu w ogrodach można podziwiać kwitnące rośliny już w grudniu, styczniu oraz lutym. Jakie kwiaty na zimę sadzić w ogrodzie? Jakie będą dobrym wyborem na balkon?

Kwiaty na zimę w ogrodzie i kwiaty na zimę na balkon

W Polsce zimą kwitnie kilka bylin oraz krzewów ozdobnych, które można zaliczyć do kategorii kwiatów na zimę do ogrodu i kwiatów na zimę na balkon. Najwcześniej, bo już w grudniu, przy sprzyjającej pogodzie wegetację zaczynają eleganckie ciemierniki. Styczeń jest porą oczaru pośredniego, a luty m.in. jaśminu nagokwiatowego.

Pora kwitnienia poszczególnych zimowych gatunków jest uzależniona od warunków atmosferycznych - może wystąpić wcześniej lub później. Oto najpopularniejsze kwiaty na zimę w ogrodzie i na balkonie:

  • Ciemiernik mieszańcowy ("Helleborus hybridus") - wieloletnia roślina z rodziny jaskrowatych naturalnie występująca m.in. w Alpach. Zachwyca swoimi dużymi, wielobarwnymi kwiatami - od białej, kremowej, jasnoróżowej do ciemnofioletowej. Sprawdzi się na rabacie i w pojemnikach na balkonie.
Wrzosiec można uprawiać w gruncie i w donicach na balkonie.
Wrzosiec można uprawiać w gruncie i w donicach na balkonie.123RF/PICSEL
  • Wrzosiec krwisty ("Erica carnea") - niepozorna roślina o malutkich, zebranych wzdłuż łodygi kwiatach w kolorze ciemnego fioletu wpadającego w czerwień. Kwitnie bardzo wcześnie (od końca lutego, początku marca), odznaczając się na tle śniegu. Naturalnie występuje m.in. w Europie Środkowej. Wrzosiec można uprawiać w gruncie i w donicach na balkonie.
  • Zimokwiat wczesny ("Chimonanthus praecox") - pochodzący z Chin krzew kwitnący o dwukolorowych, wydzielających przyjemną woń kwiatach kielichowych. Ich zewnętrzne płatki są żółte, a wewnętrzne purpurowe. Pojawiają się one na nagich łodygach już w lutym, o ile nie ma silnych mrozów. Nadają się do uprawy w ogrodzie lub na balkonie w pojemniku (młode sadzonki). 
Oczar pośredni ze względu na rozmiar najlepiej sadzić w gruncie.
Oczar pośredni ze względu na rozmiar najlepiej sadzić w gruncie.123RF/PICSEL
  • Oczar pośredni ("Hamamelis x intermedia") - wysoki do 2,5 metra krzew, na którego gałązkach zazwyczaj w lutym rozwijają się kwiaty o długich płatkach. W zależności od odmiany mają one kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Ze względu na rozmiar najlepiej sadzić go w gruncie.
  • Jaśmin nagokwiatowy ("Jasminum nudiflorum") - nazywany też jaśminem zimowym krzew dorasta do wysokości 2 metrów. Ten pochodzący z Chin gatunek wytwarza delikatne, jasnożółte kwiaty już w lutym, o ile nie ma siarczystych mrozów. Zalecany do uprawy gruntowej. 
Kalina wonna.
Kalina wonna. 123RF/PICSEL
  • Kalina wonna ("Viburnum farreri") - nieduży dekoracyjny krzew z rodziny piżmaczkowatych. Wytwarza niewielkie kwiaty w kolorze białoróżowym. Jego pędy po złamaniu wydzielają intensywną, nieprzyjemną woń. Dorasta do 3 metrów wysokości, więc jest polecany do uprawy w ogrodzie.

Jak przygotować kwiaty na zimę?

Co dzieje się zimą z pozostałymi gatunkami roślin wieloletnich, które kwitną wiosną, latem lub jesienią? Jak przygotować kwiaty na zimę? W fazie uśpienia tylko najbardziej wrażliwe na mróz gatunki wymagają okrycia np. agrowłókniną, gałęziami drzew iglastych, słomą czy ściółkowania kompostem lub wysuszoną trawą z koszenia. Jesienią warto je również solidnie podlać, aby zimą nie cierpiały z powodu suszy.

Nie zaleca się obcinania uschniętych części bylin przed zimą. Gdy spadnie na nie śnieg i położą się na ziemi, będą stanowić dodatkową ochronę przed mrozem dla bryły korzeniowej.

Niderlandy: Sztuka w walce o klimatDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas