Jak wyciąć dynię na Halloween 2022? Tak zrobisz to krok po kroku

Halloween to święto hucznie obchodzone na całym świecie. Wiele osób z tej okazji dekoruje swoje domy i ozdabia w nietypowy sposób. Najczęściej wybieraną ozdobą, która kojarzy się nieodłącznie z tym dniem, jest dynia. Sprawdź, jak wyciąć dynie na Halloween i jaki wzór wybrać.

Dynia Halloween - symboliczna ozdoba

Dynia od lat jest symbolem, który kojarzy się z obchodzonym w październiku dniem Halloween. Jest stawiana jako ozdoba nie tylko w USA i Anglii, ale coraz częściej w innych krajach, w tym w Polsce, która kilka lat temu zaciągnęła do siebie ten zwyczaj. Jednak wiele osób nie wie, skąd wzięła się tradycja wycinania dyni i jakie były jej początki.

Ta tradycja ma swoje korzenie w Irlandii. Tworzono tam latarenki, które początkowo wycinano z buraków i rzepy. Według irlandzkich chłopów wycięta latarenka miała być symbolem ogników, które uważano za zmarłe dusze.

Reklama

Sama angielska nazwa " Jack-o’-lantern" wywodzi się z legendy o Jacku. Mężczyzna oszukał diabła i został za karę skazany na wieczną wędrówkę po świecie. Jack nie mógł pójść ani do nieba, ani do piekła, dlatego jego dusza przemierzała ziemską rzeczywistość i oświetlała sobie drogę właśnie wydrążonym lampionem.

Jaką odmianę dyni wybrać na Halloween?

Dynie można podzielić na jadalne i ozdobne. Wbrew pozorom to właśnie te jadalne będą bardziej nadawały się do tworzenia jesiennych ozdób. Charakteryzują się one miękką skórką, która idealnie będzie się sprawować przy wycinaniu dyń.

Najlepszym gatunkiem do tworzenia ozdób jest dynia zwyczajna. Ma ona intensywnie pomarańczowy kolor. Oprócz tego pozostałe odmiany, które będą odpowiednie do rzeźbienia, to: Jack O’Lantern, Howden, Big Moon, Big Max lub Mammoth.

Jak wyciąć dynię na Halloween? Popularne wzory

Tworzenie ozdób z dyni nie jest trudne i może pobudzić naszą kreatywność. W internecie z łatwością można znaleźć wiele nietypowych, ładnych i inspirujących pomysłów na wykorzystanie dyni jako jesiennej dekoracji na Halloween.

Kreatywny rysunek na dyni to podstawa do późniejszego wycinania wzorów. Tworząc ozdobę na Halloween, możesz postawić na wzory, które pozwolą ci stworzyć zabawne lub straszne postacie albo prawdziwe arcydzieła. Podpowiadamy, jakie wzory można wybrać na Halloween 2022:

 • Straszna twarz - w związku z tym, że Halloween to święto, podczas którego lubimy straszyć i być straszeni, wycinając dynię warto postawić na upiorny motyw. Oczodoły mogą być wtedy ostrokątne, co nada im bardziej groźnego wyrazu, szczególnie jeśli ustawimy je skośnie. Usta można wyciąć tak, aby tworzyły złowrogi uśmiech, który można uzupełnić wyciętymi z dyni zębami na kształt trójkąta.
 • Potworne postacie - w dyni można wyciąć również kształt np. ducha. Bardziej zaawansowanym wzorem będzie wyrzeźbienie czaszki lub samej postaci potwora albo wiedźmy.
 • Wesoła dynia -takie dekoracje często wykonują także dzieci i wtedy warto zdecydować się na bardziej wesołe wzory do wycinania dyni. Może to być np. roześmiana twarz, z łagodnymi, okrągłymi oczami i delikatnym uśmiechem. W dyni można wyciąć nawet postać z bajki. W tym przypadku bardzo łatwo będzie wykonać wzór Myszki Miki czy sylwetkę wróżki. Taki motyw dodatkowo z pewnością urzeknie młodsze dzieci.
 • Nietypowe kształty na dyni - w zasadzie w przypadku wzorów na dynię mamy nieograniczony wybór, ponieważ można na niej umieścić wszystko co sobie wyobrazimy. Często świętujący Halloween decydują się poza tradycyjną buzią na np. wycinanie kota, wampira, nietoperza z rozłożonymi skrzydłami czy sowy. Ciekawym pomysłem pojawiającym się również w social mediach, jest wycinanie dużej dyni, która pożera małą dynię. Jest to wzór łatwy do wykonania, a bardzo efektowny.
 • Stylowy lampion - dla miłośników elegancji i bardziej stonowanych dekoracji dobrym pomysłem będzie wykonanie lampionu z dyni. Wystarczy postawić na kropki lub linie gięte i efektowny wzór na lampion z dyni gotowy. Dodatkowo wiele osób maluje sprayem swoje dynie na biały lub złoty kolor, aby lepiej wpasowywały się w wystrój wnętrz.

Wycinanie dyni. Instrukcja krok po kroku

Wycinanie dyni nie jest skomplikowane. Jednak warto wiedzieć, jak zrobić to krok po kroku, aby móc się cieszyć nową jesienną dekoracją na Halloween. Podpowiadamy, jak wycinać dynie, aby uzyskać efektowny wzór:

 1. Kup dynię, najlepiej wybrać taką, która będzie miała miękką skórkę i intensywny kolor.
 2. Przygotuj miejsce do pracy. Do wycinania dyni będziesz potrzebować ostrego i długiego noża.
 3. Zabezpiecz przestrzeń gazetami lub folią.
 4. Markerem lub flamastrem narysuj na dyni wzór, który wybrałeś.
 5. Odetnij górę dyni przy pomocy noża. Zrób to równolegle do poziomu. Dynię możesz wycinać również zygzakiem. Dziura na górze musi być na tyle duża, by łatwo było włożyć do środka świecę lub lampki LED.
 6. Przy pomocy łyżki pozbądź się miąższu i pestek z dyni. W niektórych miejscach możesz zostawić cienką warstwę miąższu, dzięki czemu światło będzie przebijać z różnym natężeniem i stworzy to unikalny efekt
 7. Ostrym nożem wytnij obrysowane flamastrem fragmenty swojego wzoru.
 8. Usuń wycięte fragmenty i wyczyść dynię z pozostałości.
 9. Dynia na Halloween 2022 jest już gotowa.

Czytaj również:

Przebrania i dekoracje na Halloween - tu kupisz je w najlepszej cenie!

Niekwestionowana królowa jesieni i obowiązkowy atrybut Halloween. Co warto wiedzieć o dyni?

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama