Jak oszczędzać na prądzie i ogrzewaniu? Proste sposoby na niższe rachunki

W dobie kryzysu kosztów życia chyba wszyscy szukamy sposobów na to, jak na co dzień możemy chociaż trochę zaoszczędzić. Ale kto powiedział, że względy ekonomicznie nie mogą przy okazji łączyć się z ekologią? Oto kilka prostych sposobów na to, jak oszczędzać w domu na ogrzewaniu i prądzie i jednocześnie zadbać o naszą planetę.

Aby w domu było ciepło nie musimy rozkręcać kaloryfera na najwyższą wartość. Wystarczy zastosować kilka prostych i tanich sposobów na obniżenie rachunków
Aby w domu było ciepło nie musimy rozkręcać kaloryfera na najwyższą wartość. Wystarczy zastosować kilka prostych i tanich sposobów na obniżenie rachunkówConstruction Photography/AvalonGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ciepło się ubieraj i nie przegrzewaj mieszkania

W polskich domach przyzwyczailiśmy się do tego, że w sezonie grzewczym lubimy rozkręcać kaloryfery "na cały regulator". Potwierdzają to badania, które wskazują, że średnia temperatura w polskich domach to 22°C. Tymczasem, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, odpowiednia temperatura w mieszkaniu to między 18 a 20 stopni Celsjusza.

Wyliczono, że obniżenie temperatury pomieszczeń w domu zaledwie o jeden stopień Celsjusza (z 22 do 21 stopni) to oszczędności na poziomie 5-8 proc. Jeśli spadnie ona o kilka kolejnych kresek - zapłacimy za ciepło jeszcze mniej.

Oczywiście nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taką metodę oszczędzania. Lekarze podkreślają jednak, że temperatura powyżej 22 stopni Celsjusza dobrze zrobi tylko osobom starszym, schorowanym i niemowlakom. Zdrowym osobom najlepiej będzie w ok. 20°C.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, ale 20 czy 19 stopni to dla nas za zimno, pamiętajmy o ciepłych ubraniach. We własnym mieszkaniu łatwo przyzwyczaić się do chodzenia w t-shircie, ale przez to możemy płacić wyższe rachunki za ciepło. Tymczasem wystarczą ciepłe skarpetki i bluza, aby poczuć się równie komfortowo i zaoszczędzić na rachunkach.

Aby ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu, dobrze jest zainstalować dodatkowe uszczelki w oknie lub wymienić stare na nowsze i grubsze
Aby ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu, dobrze jest zainstalować dodatkowe uszczelki w oknie lub wymienić stare na nowsze i grubsze123RF/PICSEL

Uszczelnij okna i drzwi, odpowietrz kaloryfer

"W mieszkaniu jest zimno, więc najlepiej rozkręcić kaloryfer i tak go zostawić" - kto z nas nigdy tak nie zrobił, niech pierwszy rzuci kamień. Ale na dłuższą metę nie jest to słuszne rozwiązanie, bo na pewno negatywnie odbije się to na naszych portfelach.

Chłodne powietrze w domu, szczególnie jeśli wynajmujemy starsze mieszkanie, może być spowodowane nadmierną utratą ciepła z pomieszczeń. To niestety często występujący problem, ale stosunkowo łatwy do naprawienia.

Gdy w naszym mieszkaniu ciągle jest zimno i nie pomaga nawet rozkręcenie wszystkich kaloryferów na maksymalną wartość, wówczas trzeba sprawdzić m.in. szczelność okien i drzwi. W przypadku gdy przez szczeliny dostaje się zimne powietrze, możemy zatrzymać je dzięki ogólnodostępnym i tanim uszczelkom. Okna warto przełączyć też w "tryb zimowy". Jak to zrobić wyjaśniamy w tym poradniku.

Aby pralka zbyt szybko się nie zepsuła, należy dbać o jej regularną konserwację
Aby pralka zbyt szybko się nie zepsuła, należy dbać o jej regularną konserwacjęOleksandr LatkunAgencja FORUM

Pierz i zmywaj nocą oraz dbaj o sprzęt

Ceny energii przez ostatni rok poszybowały w górę, więc trudno się dziwić, że każdy z nas szuka oszczędności również i pod tym kątem. Jest jednak kilka sposobów, które choć trochę obniżą rachunki za prąd.

Jednym z nich jest takie zaplanowanie czynności domowych, aby skorzystać z możliwie najbardziej korzystnej oferty operatora energii. Są taryfy, w których za prąd używany w nocy (np. między 22:00 a 6:00 rano) zapłacimy mniej. Dlatego właśnie wtedy najlepiej włączyć "prądożerne" sprzęty, takie jak pralka czy zmywarka. Oczywiście pod warunkiem, że mamy taką właśnie taryfę u operatora.

Aby do wysokich rachunków za prąd nagle nie trzeba było doliczyć astronomicznych kwot za naprawę czy nowy sprzęt AGD, warto pamiętać też o odpowiedniej konserwacji. Regularne czyszczenie pralki, ograniczanie gromadzenia się lodu w zamrażarce czy odkamienianie czajnika to tylko kilka sposobów na to, aby artykuły gospodarstwa domowego posłużyły nam długo i bezawaryjnie, a przy tym - bez dodatkowych wydatków na naprawę lub wymianę.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas