Jak nadać paczkę w sposób przyjazny dla środowiska?
Odpowiedzialnością za stan środowiska lubimy obarczać przemysł czy wielkie korporacje. To prawda, że to właśnie giganci powodują największe zanieczyszczenia, ale to nie znaczy, że sami nie możemy nic zrobić.
Pakując przesyłkę, warto pomyśleć, jak to zrobić, by umożliwić odbiorcy ponowne wykorzystanie materiałów.
Zamiast folii do opakowania przesyłki można wykorzystać na przykład reklamówkę wielorazowego użytku. Jeśli zwiążemy ją sznurkiem, z pewnością zawartość paczki nie wypadnie, a odbiorca będzie mógł wybrać się z nią na zakupy lub nadać w niej kolejną przesyłkę. Można też wykorzystać opakowanie, w którym otrzymaliśmy paczkę od kogoś innego.
Warto zwrócić uwagę na wielkość naszej paczki. Powinna odpowiadać wielkości zawartości opakowania. Zbyt duży karton wymaga wypełnienia, by przesyłany przedmiot nie uległ zniszczeniu. To powoduje, że dodatkowo musimy sięgnąć po materiał, który wypełni pustą przestrzeń. Ponadto taka paczka zajmuje więcej miejsca w samochodzie kuriera, a to z kolei powoduje, że może wziąć ze sobą mniej przesyłek.
Weźmy pod uwagę segregację odpadów
Na przesyłce nie używajmy naklejanych etykiet, ograniczmy zużycie taśmy klejącej do minimum, a najlepiej wybierzmy tę, którą da się usunąć bez szkody dla opakowania. Dobrze w tej roli sprawdzi się papierowa taśma.
Zwracajmy uwagę na to, by materiały, które nie nadadzą się już do ponownego użycia, łatwo dało się posegregować. Nie używajmy więc na przykład papierowych kopert z foliowym "okienkiem" lub z wodoodpornego papieru połączonego z polietylenem.
Unikajmy plastiku
Największą naszą zmorą, jeśli chodzi o odpady, jest plastik. Może się rozkładać nawet kilkaset lat, dlatego powinniśmy myśleć o tym, by używać go jak najmniej, a jeśli po niego sięgamy, postarajmy się, by służył nam lub innym osobom, jak najdłużej.
Czy paczkę da się zapakować bez użycia plastiku? To możliwe. Zamiast folii możemy wykorzystać do pakowania papier lub karton. Nie musimy paczki zaklejać taśmą, możemy związać ją sznurkiem z naturalnego materiału lub użyć zszywacza. Zamiast drukować etykietę, napiszmy adres ręcznie bezpośrednio na opakowaniu. Jeśli jednak nadanie paczki wymaga wygenerowania kodu kreskowego, wydrukujmy etykietę na kartce papieru i przytwierdźmy ją do opakowania zszywaczem lub przyklejmy biodegradowalnym klejem w sztyfcie.
Jeśli przesyłany przedmiot może ulec uszkodzeniu, będziemy musieli użyć wypełniacza. Nie sięgajmy w takiej sytuacji po styropian czy folię bąbelkową. Lepiej wykorzystać wykonany ze składników pochodzenia roślinnego skropak lub pognieciony papier.
Ekologiczny transport
Korzystanie z paczkomatów ogranicza konieczność przewozu przesyłek w mieście, oczywiście pod warunkiem, że pójdziemy nadać paczkę pieszo lub przynajmniej załatwimy to przy okazji wyjazdu do pracy czy sklepu. Jeśli decydujemy się na nadanie przesyłki kurierem, zwróćmy uwagę na to, czy przewoźnik dąży do ograniczenia swojego wpływu na środowisko korzystając z pojazdów zero- lub niskoemisyjnych napędzanych odnawialnymi źródłami energii.