Czytaj metki na ubraniach. Oto najlepsze i najgorsze materiały

W świecie mody można się pogubić. Wpływ rynku ubrań na środowisko i ludzi - nie tylko na drugim końcu świata, wymaga od nas rozważnego podejścia do kwestii odzieży. Każdy z materiałów ma bowiem swoją historię.

Podczas kupowania ubrań bardzo ważne jest czytanie metek. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy wybieramy dobry, czy zły materiał
Podczas kupowania ubrań bardzo ważne jest czytanie metek. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy wybieramy dobry, czy zły materiał123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Które materiały są najlepsze, a które najgorsze? Sprawdź i zapoznaj się z naszym podsumowaniem:

Bawełna

Bawełna jest włóknem naturalnym. Jej zaletą jest to, że łatwo można przekształcić ją w materiał. Zwolennicy bawełny zawsze powtarzali, że jest to materiał "oddychający".

Bawełna może wydawać się materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ jest naturalna i biodegradowalna, przez co stanowi lepszą alternatywę dla innych sztucznych włókien. Jednak proces barwienia bawełny też wymaga użycia środków chemicznych oraz użycia dużej ilości wody.

Przy zbiorach bawełny pracują zazwyczaj ubogie kobiety z krajów wschodnich, a w azjatyckich fabrykach tekstyliów warunki pracy są tragiczne. Często mówi się o prawdziwej cenie ubrań właśnie w kontekście "brudnej" i ciężkiej pracy, jaką wykonują. Takie wyzyskiwanie osób zalicza się do rasizmu środowiskowego.

Naturalnie barwiona bawełna nie zawiera środków chemicznych
Naturalnie barwiona bawełna nie zawiera środków chemicznychGetty Images

Bawełna organiczna

Z etycznych oraz ekologicznych względów lepiej nosić bawełnę organiczną, która według producentów takich ubrań nie zawiera pozostałości pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów. Bawełna organiczna w założeniu ma być wolna od wyzysku, zanieczyszczeń środowiska i nieetycznego przemysłu.

Istnieją jednak nieścisłości dotyczące ilości wody zużywanej na potrzeby produkcji ubrań z bawełny zwykłej i organicznej. Cotton Incorporated podaje, że "eko bawełna" pochłania do produkcji więcej wody niż normalna. Jednak organizacja Textile Exchange podaje zupełnie przeciwne informacje.

Powszechnie jednak uznaje się, że bawełna organiczna jest obecnie jednym z najlepszych materiałów ze względów etycznych i środowiskowych. Duże uznanie osób dbających o jakość oraz wymiar środowiskowy produkcji ubrań zdobywa także len oraz konopie, z których od setek lat produkowano ubrania, a nawet liny. Od kilku lat rynek podbijają roślinne zamienniki skóry, produkowane np. na bazie skórki jabłek lub ananasa.

Konsument musi mieć pewność, ze wybierając produkty które mają etykiety "organiczna bawełna", nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo śledzenie łańcucha dostaw w temacie warunków socjalnych pracowników jest również tak samo trudne. Nowa strategia dot. tekstyliów UE ma wprowadzić narzędzia, które pomogą w uregulowaniu tego sektora.
Piotr Barczak, ekspert ds. circular economy

Wełna i jedwab

Hodowla owiec kojarzy się z produkcją oscypków i innych serów oraz wełną, pozyskaną podczas strzyżenia zwierząt. Ale wełna, oprócz tego, że jest włóknem odzwierzęcym, ma negatywny wpływ na środowisko. Opisano go w badaniu "Shear Destruction: Wool, Fashion and the Biodiversity Crisis". Mowa w nim o zużyciu hektarów gruntów na wypas zwierząt, dużym zużyciu wody, wylesianiu, emisjach metanu, czy zmniejszaniu bioróżnorodności. Obrońcy zwierząt ostrzegają też przed znęcaniu się nad owcami, które niekiedy są golone "do zera" i kaleczone w tym procesie.

Jedwab naturalnego pochodzenia wiąże się z procesem, w którym rocznie giną co najmniej miliony owadów. Włókna, które służą produkcji tego uważanego za luksusowy materiału, są wytwarzane przez larwy jedwabników podczas plecenia kokonów. Kilogram tkaniny jest równoznaczny z zabiciem prawie 7 tys. owadów. Organizacje prozwierzęce są z tego powodu w większości przeciwne produkcji naturalnego jedwabiu.

Strzyżenie owiec
Strzyżenie owiecFIONA GOODALLGetty Images

Poliester

Poliestry to materiały syntetyczne na bazie ropy naftowej, nie powstają więc z natury. Materiał, w przeciwieństwie do bawełny, nie "oddycha" i powoduje nadmierne pocenie. Co ważne, jego produkcja stanowi ok. połowę produkcji wszystkich tekstyliów.

"Każdy jednorazowy produkt, bez z znaczenia z jakiego produktu jest stworzony, ma znaczny wpływ na środowisko, na różnym etapie jego życia. Np. przy produkcji, wydobyciu surowca, lub w na etapie utylizacji. Tutaj tworzywa sztuczne są najtrudniejsze, gdyż nawet w ich recyklingu, czy spalaniu w spalarniach wydziela emisje mikroplastiku do środowiska" - mówi Piotr Barczak, ekspert gospodarki obiegu zamkniętego.

I rzeczywiście, ze względu na ogromną produkcję poliestru do środowiska trafiają drobiny mikroplastiku, który obecnie zanieczyszcza całą Ziemię. Mimo tego wytwarzanie tego materiału od nowa jest niezwykle powszechne. Ze względu na skomplikowany proces recyklingu, materiał nie jest masowo przetwarzany, jednak to byłaby recepta na zmniejszenie nieekologicznej produkcji "od zera".

Akryl

Do włókien syntetycznych zalicza się też nylon i akryl. Oba włókna zostały wprowadzone na rynek na przełomie lat 30. i 40. przez firmę DuPont. Akryl powszechnie stanowi zamiennik wełny, ale jest uważany za materiał nieoddychający, niechłonący potu i nieoddychający. Eksperci nazywają go najgorszym materiałem odzieżowym. Znajdziemy go w składzie ubrań także pod nazwami: anilana, poliakryl, ascaryl i acrilan.

Podsumowując, najlepsze materiały to takie, które nie zostały wyprodukowane z negatywnym wpływem na pracowników (wyzysk, choroby z powodu pracy przy chemikaliach) i środowisko oraz te pochodzące z recyklingu. Dobre materiały naturalne to takie, które nie pochłaniają gigantycznych zasobów, a w tę ideę wpisują się np. konopie. Najgorsze materiały to z kolei takie, które zanieczyszczają środowisko, są produkowane masowo niskim nakładem kosztów, a podczas produkcji krzywdzą ludzi brakiem etycznego podejścia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas