Co robić zimą w ogrodzie? Nawet na mrozie ogrodnik ma sporo pracy
Kalendarz zimowych prac w ogrodzie nie jest tak bardzo napięty, jak w pozostałych miesiącach. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu nic do zrobienia - wręcz przeciwnie. Są prace, które nie tylko warto, lecz nawet powinno się wykonywać w okresie pomiędzy jesienią a wiosną. Co robić zimą w ogrodzie?
Spis treści:
Co robić zimą w ogrodzie?
Do czynności pielęgnacyjnych roślin wykonywanych w zimie, a niekiedy także późną jesienią, jeśli regularne przymrozki są zapowiadane już w listopadzie, zalicza się m.in.:
- zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami i wiatrem;
- regularne kontrolowanie, czy osłony na roślinach nie uległy uszkodzeniu;
- wiązanie drzew iglastych;
- podlewanie drzew iglastych - zapobieganie suszy fizjologicznej;
- przycinanie drzew liściastych i iglastych;
- usuwanie nadmiaru śniegu z gałęzi drzew;
- bielenie pni drzew stanowiące skuteczną ochronę przed pękaniem kory.
Zima to także doskonały czas na to, aby dokładnie zaplanować harmonogram wiosennych prac ogrodowych.
Co sadzimy zimą w ogrodzie?
Chociaż zima kalendarzowa zaczyna się dopiero 22 grudnia, to początek zimy meteorologicznej przypada trzy tygodnie wcześniej, czyli 1 grudnia. Zwolenników świeżych warzyw z własnej rabaty zapewne ucieszy informacja, że z siewem niektórych roślin nie muszą czekać do wiosny.
Nasiona mogą trafić do gruntu już na początku grudnia. Nie wszystkie gatunki jednak się do tego nadają. Co sadzimy zimą w ogrodzie?
Na koniec listopada lub na początek grudnia można zaplanować m.in. siew marchwi. Warto wybrać odmiany wczesne takie jak np. Marchew Kalina F1 (Daucus Carota) o charakterystycznych, pierzastych liściach oraz Marchew Amsterdam o słodkim miąższu. Wysiewając nasiona do gruntu późną jesienią oraz wczesną zimą, trzeba uważać, aby ziemia nie była jeszcze zamarznięta.
Do siewu grudniowego nadają się także niektóre odmiany pietruszki, kopru oraz szpinaku, choć w przypadku tego ostatniego warzywa czynnikiem decydującym o tym, czy można będzie cieszyć się obfitymi zbiorami, jest to, jak szybko w przydomowym ogródku pojawią się pierwsze przymrozki.
Jeśli w grudniu temperatura powietrza jest dodatnia, a gleba nie jest zmarznięta, to na początek zimy można zaplanować również posadzenie w ogrodzie drzew oraz krzewów iglastych. Aby nie przemarzły, warto pomyśleć o tym, aby ich korzenie zabezpieczyć w odpowiedni sposób, np. okrywając je korą sosnową.
Co kwitnie w zimie? Kwiaty, krzewy, rośliny
Pomiędzy jesienią a wiosną w ogrodzie można dostrzec nie tylko liście roślin zimozielonych, lecz także kolorowe kwiaty. Co kwitnie w zimie?
Kwiaty, krzewy - rośliny, które zakwitają w okresie zimowym to m.in. rannik zimowy o niewielkich, intensywnie żółtych kwiatach w kształcie kielichów, które rozkwitają od stycznia do marca.
Już w lutym pierwsze fioletowe kwiaty wypuszcza także wawrzynek wilczełyko. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, na przełomie stycznia i lutego zakwitnie także kalina wonna, której kwiaty wydzielają przepiękny, słodki zapach.
Ozdobą ogrodu zimową porą będą także rośliny takie jak:
- oczar pośredni - krzew o stożkowej koronie (w zależności od odmiany kwitnie w listopadzie, grudniu, styczniu lub lutym);
- jaśmin nagokwiatowy - kwiaty na łodygach pojawiają się wcześniej niż liście, jeśli zima nie jest zbyt mroźna, zakwitnie już w lutym;
- wrzosiec krwisty - choć ta krzewinka jest uznawana za pierwszy zwiastun wiosny, to zakwita już w zimie.
Wybierając rośliny do ogrodu, warto pamiętać także o tych, które kwitną w zimie. Dzięki temu można się będzie cieszyć kolorowym dywanem kwiatów przez cały rok.