Aplikacje do rozpoznawania grzybów. Czy można im ufać?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Grzybobranie może być nie lada sztuką, szczególnie jeśli „poluje się” na określone gatunki, na przykład na borowiki szlachetne czy rydze. Polskie lasy obfitują w grzyby, jednak większość osób rozpoznaje jedynie kilka lub kilkanaście z nich. Aby lepiej je identyfikować, można skorzystać z aplikacji. Czy rzeczywiście można im ufać?

Grzyb jadalny czy niejadalny? Na to pytanie może odpowiedzieć aplikacja do rozpoznawania grzybów.
Grzyb jadalny czy niejadalny? Na to pytanie może odpowiedzieć aplikacja do rozpoznawania grzybów. 123rf.com123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Bezpieczne grzybobranie. O czym musisz pamiętać?

Warto zacząć od tego, jak powinno wyglądać bezpieczne grzybobranie. Nawet najlepsza aplikacja do sprawdzania grzybów nie zda egzaminu, jeśli zapomnisz o podstawowych zasadach. Musisz też mieć świadomość, że takie narzędzia nie są nieomylne. Mogą być bardzo pomocne, ale nie zastąpią opinii profesjonalnego grzyboznawcy. 

Poznaj (i zastosuj) kilka wskazówek, jak bezpiecznie zbierać grzyby.

  • Jeśli nie jesteś pewien, jaki to grzyb, zostaw go - ryzyko się nie opłaca.

  • Unikaj zbierania grzybów, które wyglądają podejrzanie, na przykład są podobne do gatunku trującego.

  • Nie zbieraj grzybów z obszarów zanieczyszczonych lub z terenów chronionych, na przykład w parkach narodowych lub krajobrazowych, gdzie jest to zabronione. 

  • Pamiętaj, że "ludowe metody" identyfikacji grzybów nie zawsze się sprawdzą. Na przykład próbowanie grzyba na surowo, aby sprawdzić, czy jest gorzki, nie zawsze da pewność, czy masz do czynienia z gatunkiem jadalnym czy niejadalnym.

  • Nigdy nie ufaj bezgranicznie aplikacjom do rozpoznawania grzybów. To jedynie narzędzia, które, tak jak wiele innych, mogą być omylne. Duże znaczenie ma jakość wykonanego zdjęcia i precyzyjny opis (w zależności od aplikacji).

Dodatkowo, jeśli wiesz lub podejrzewasz, że ktoś zjadł trujące grzyby lub ma niepokojące symptomy po ich spożyciu, natychmiast skieruj go do lekarza. Niektóre gatunki są śmiertelnie trujące.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze - nie ryzykuj.

Aplikacje do rozpoznawania grzybów są pomocne, ale nie zastąpią opinii profesjonalnego grzyboznawcy.
Aplikacje do rozpoznawania grzybów są pomocne, ale nie zastąpią opinii profesjonalnego grzyboznawcy.123RF/PICSEL

Jak sprawdzić, co to za grzyb?

Rozpoznawanie grzybów może być trudne, jeśli nie masz do tego odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Nawet bardzo wprawni grzybiarze się mylą - czasami skutki są bardzo dotkliwe.

Istnieje wiele różnych gatunków grzybów - niektóre z nich są jadalne, inne trujące lub nawet śmiertelnie niebezpieczne. Bardzo często poszczególne grzyby są do siebie podobne. Te niejadalne mogą przypominać swojego bardzo smacznego "kuzyna" - miej tego świadomość.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, z jakim grzybem masz do czynienia, jedyną opcją jest konsultacja z lokalnym grzyboznawcą.

Zwykle to dość uciążliwe i mało kto po zakończeniu grzybobrania chce szukać sanepidu, żeby omówić swoje zbiory z ekspertem. To kolejny argument za tym, że warto zbierać wyłącznie te okazy, co do których masz stuprocentową pewność.

Jak sprawdzić, jaki grzyb spotkałeś na swojej drodze? Masz do wyboru kilka metod:

  • wybranie się na grzybobranie z bardzo doświadczoną osobą lub ze specjalistą w dziedzinie grzybów, na przykład mykologiem lub biologiem,

  • zabranie ze sobą atlasu grzybów w wersji papierowej, w którym sprawdzisz opis i zdjęcie napotkanego okazu,

  • skorzystanie z aplikacji do rozpoznawania grzybów. 

Ostatnia opcja cieszy się szczególną popularnością. Taki program możesz ściągnąć na swój smartfon i wykorzystać w dowolnej chwili. Aplikacje do rozpoznawania grzybów działają dość precyzyjnie, oferują obszerne bazy zdjęć i pozwalają na zidentyfikowanie grzyba na podstawie fotografii lub opisu.

Z apek korzysta wielu grzybiarzy - to nie tylko hobbyści, ale także osoby, które robią to od wielu lat. Czy aplikacja do rozpoznawania grzybów jest godna zaufania?

Aplikacje do sprawdzania grzybów - czy są wiarygodne?

Aplikacje do rozpoznawania grzybów to bardzo pomocne narzędzia ułatwiające rozpoznawanie gatunków. Wiele z nich zostało opracowanych przez ekspertów i korzysta z zaawansowanych technologii rozpoznawania obrazów, które pozwalają na identyfikację okazów na podstawie zdjęć.

Aplikacje do sprawdzania grzybów są dostępne na smartfony i tablety, co ułatwia korzystanie z nich podczas grzybobrania. Co więcej, większość z nich regularnie aktualizuje swoje bazy danych, więc pozwalają na bardziej precyzyjną identyfikację zebranych okazów.

Nie zawsze jednak można w pełni na nich polegać. Choć są nowoczesne i zaawansowane, to pozostają jedynie narzędziami pomocniczymi. Niektóre z nich mogą opierać się na niepełnych lub przestarzałych bazach danych, co zaburza dokładność identyfikacji.

Dodatkowo sporo gatunków grzybów jest do siebie bardzo podobnych, co może utrudniać ich dokładne rozpoznanie nawet zaawansowanym algorytmom.

Pamiętaj, że kładziesz na szali swoje zdrowie, a czasami nawet życie. Nie ryzykuj więc i korzystaj z aplikacji do sprawdzania grzybów jedynie jako z narzędzia pomocniczego.

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania grzybów

  • Atlas Grzybów

To sprawdzona klasyka. Darmowa aplikacja do rozpoznawania grzybów od lat cieszy się ogromną popularnością. Znajdziesz w niej zdjęcia wraz z opisami konkretnych gatunków.

Możesz pobrać na telefon całą bibliotekę fotografii, która przyda ci się, jeśli stracisz zasięg w głębi lasu.

  • grzyby.pl

Grzyby.pl to portal internetowy działający już od 1997 roku. Nie jest dostępny w formie aplikacji, ale z pewnością bardzo się przyda. Jest tworzony oddolnie przez internautów. Grzybiarze prezentują swoje zbiory, opisują miejsca występowania poszczególnych gatunków, dzielą się fotografiami i uwagami.

Strona działa już ponad 20 lat - jest bardzo obszerna i wiarygodna.

  • ShroomID

Jest to aplikacja do sprawdzania grzybów, która działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Twoim zadaniem jest tylko wykonanie zdjęcia, a narzędzie poda ci najbardziej prawdopodobne nazwy danego osobnika.

ShroomID wysyła ostrzeżenia, by nie ufać jej w stu procentach. Nie lekceważ tego. Podobnie jak każda inna aplikacja do rozpoznawania grzybów, także ta nie jest wiarygodna w stu procentach.

Aplikacja działa bez logowania, a ponosząc dodatkową opłatę, możesz korzystać z rozbudowanych opcji.

  • Shroomify

To kolejna warta uwagi aplikacja do rozpoznawania grzybów.  To atlas, w którym znajdziesz ponad 400 gatunków grzybów i ponad tysiąc zdjęć z Europy i USA.

Po otwarciu programu i po włączeniu lokalizacji dostaniesz przegląd grzybów, które aktualnie rosną w okolicy. Narzędzie podpowie ci, z jakim gatunkiem masz do czynienia oraz sprawdzi, kiedy występuje on najczęściej.

Śmiertelnie niebezpieczne mity o grzybachInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas