Za dużo czasu przy komputerze? Zobacz, czym grozi brak ruchu i równowagi
Obolałe ciało, sztywne stawy, apatia, zaburzenia snu. To tylko niektóre z efektów braku regularnego ruchu. W wielu przypadkach niedostateczna dawka aktywności jest związana z nadmiernym przesiadywaniem przed ekranem komputera.
To właśnie na początku roku na siłowniach i salach treningowych widać największy zryw praktykujących. Ma to prawdopodobnie związek z noworocznymi postanowieniami, które często znikają tak szybko, jak się pojawiły. To wielki błąd. Regularny ruch jest jedną z czynności, która ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. A nawet życie.
Ile wytrzymasz przed komputerem?
Kardiolodzy ostrzegają, że ten, kto regularnie spędza za dużo czasu przed komputerem, może być zagrożony chorobami sercowymi, a nawet przedwczesną śmiercią.
Maksymalnie powinniśmy siedzieć przy komputerze nie dłużej niż 10 godzin. Czy wielu z nas nie przekracza tego czasu?
Lekarze objaśniają, że ci, którzy pracują, grają lub serfują po internecie dłużej niż 10 godzin, są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca. 14 godzin przed komputerem to już wielka przesada i jeszcze większe, bo aż 22 proc. ryzyko wystąpienia zawału. Ciągłe wpatrywanie się w ekran może też prowadzić do powstawania lub pogłębiania wad wzroku, stopniowego zmniejszenia masy ciała (lub przybrania na wadze) i utraty przyjaciół na rzecz wirtualnych znajomych. Z raportu pt. "Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków?" wynika, że każdy Polak spędza przed ekranem ok. 10 godzin dziennie.
Na ratunek wszystkim pracującym przy komputerze (i nie tylko) przychodzi ruch - zarówno ten w trakcie pracy, jak i dłuższa aktywność po zamknięciu komputera. W czasie pracy warto wstawać, co najmniej raz na godzinę, rozciągnąć się, przejść itd. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje ponadto pracodawcom, aby ci zapewnili pracownikom zajęcia jogiczne w godzinach pracy oraz uświadamiali pracownikom, jak ważny jest regularny ruch i równowaga tzw. work, life, balance. Sport pozwala zyskać balans, a co za tym idzie zwiększyć poziom empatii, zrozumienia i poprawić zdolność komunikacji.
Ile i jak się ruszać?
Pomimo wielu niekorzystnych efektów nadmiernego przesiadywania przed komputerem wiele osób nie praktykuje na co dzień regularnego ruchu. Pracownicy wielu firm mają niebywałą okazję korzystać z kart uprawniających do korzystania z rozmaitych form aktywności w korzystnej cenie; basenu, jogi, siłowni, kursów sztuk walki i wielu innych. Niezawodnym sposobem na poprawę samopoczucia oraz stanu fizycznego jest też najprostsze i niewymagające spacerowanie.
"Na koniec 2022 r. z kart MultiSport korzystało w Polsce blisko 1,2 mln użytkowników. W ostatnim kwartale ub.r. przybyło w Polsce 123 tys. użytkowników, a w całym 2022 roku do programu MultiSport dołączyło łącznie 345 tys." - komentuje Jola Jędrysek, Wicedyrektor PR z Benefit Systems SA.
Jakie sporty cieszą się największą popularnością wśród użytkowników kart? "Obecnie odnotowujemy wzrost zainteresowania wszystkimi kategoriami aktywności sportowych, szczególnie wysokie zainteresowanie odnotowują kluby fitness, od strefy cardio i wolnych ciężarów po zajęcia grupowe, a także pływalnie. Wśród posiadaczy kart najliczniejsza jest grupa w przedziale wiekowym 25-45 lat" - podsumowuje Jola Jędrysek.
Kinezjolodzy czuwający nad programem Steps for Health Collaborative potwierdzają, że wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, jakie są korzyści zdrowotne wynikające z regularnego chodzenia. Okazuje się, że nie 10 tys., a już 6-8 tys. kroków ma zbawienny wpływ na zdrowie. Co więcej, wiąże się to nawet z długowiecznością.