Wiecznie żywy jeans. Zastosuj ten trik, a spodnie posłużą latami

Tkanina, z której szyte są prawdopodobnie najbardziej popularne spodnie na świecie, ma nie tylko walory estetyczne, ale i odznacza się wyjątkową wytrzymałością. Niektóre pary jeansów mogą wytrzymać upływ czasu znacznie lepiej niż pozostałe. Jak sprawić, aby jedna para została z nami na lata? Jest na to prosty sposób.

Tajemnicą trwałości denimu jest ciasny splot
Tajemnicą trwałości denimu jest ciasny splot123RF/PICSEL
  • W 1873 r. powstały prawdopodobnie pierwsze jeansowe spodnie - ogrodniczki.
  • Jeansy są noszone na całym świecie od ok. 150 lat, choć początkowo były spodniami roboczymi.
  • Denim przez lata był uważany za jeden z najtrwalszych materiałów, nazywano go wręcz niezniszczalnym.

Wszyscy chcą mieć jeansy

Mogą być proste, dopasowane albo luźne. Jeansy cieszą się ponadpokoleniową popularnością. Kiedy kupujesz parę jeansowych spodni, zastanawiasz się jak długo będziesz je nosić. O trwałości tego typu spodni decydują trzy główne czynniki: jakość materiału, regularność i sposób ich noszenia oraz częstotliwość czyszczenia i prania.

Oryginalne jeansy (blue jeans)są uszyte z denimu, czyli naturalnej bawełnianej tkaniny o skośnym splocie. Denim jest barwiony najczęściej charakterystycznym barwnikiem indygo, choć niedawno pojawił się pomysł użycia alternatywnego barwnika, który miałby mieć mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Indygo można pozyskać naturalnie, ale obecnie stosuje się na masową skalę barwniki syntetyczne. Istnieją obawy, że mogą one zanieczyszczać środowisko.

Denim jest bardzo odporny na ścieranie, mówi się nawet, że jest jedną z najtrwalszych tkanin.  Prążkowana faktura sprawia ponadto, że spodnie z tego materiału się nie gniotą.

Tajemnicą trwałości denimu jest ciasny splot. Dlatego ceny niektórych jeansów są stosunkowo wysokie, bo odpowiedni splot gwarantuje, że spodnie będzie można nosić latami. Szacuje się, że średnia żywotność jeansów wynosi ok. 5 lat. Są jednak odstępstwa od tej reguły.

Na jednej z aukcji w sieci w Stanach Zjednoczonych para spodni Levi's z 1955 r. została sprzedana za 6 tys. dolarów, a kilka innych wiekowych modeli za ponad 4 tys. dolarów.

Do produkcji pary jeansów zużywa się ok. 3781 l wody - wynika z badań z 2022 roku123RF/PICSEL

Jeansy wiecznie żywe?

W większości przypadków żywotność jeansów zależy od częstotliwości noszenia, okazji i prania. Jeżeli spodnie są noszone co dzień lub często, ich żywotność się skróci. Jeżeli będą noszone na zmianę z innymi, będą mogły przeżyć co najmniej kilka lat.

Denim nie jest jednak niezniszczalny, podobnie jak każda inna tkanina. Włókna słabną, tkanina się rozciąga, a kolor może wyblaknąć (zwłaszcza w przypadku ciemnych spodni). Jeansy zużywają się najszybciej w miejscach naprężeń; np. na pośladkach i kolanach.

Pranie jeansów

Kluczem do przedłużenia żywotności jeansów jest nie tylko częstsze zmienianie spodni i unikanie uprawiania jogi w denimie. Jeansy będą żyć dłużej także dzięki rzadszemu praniu.

Od lat trwa bowiem dyskusja na temat tego czy jeansy powinno się prać. Jedni twierdzą, że powinno wrzucać się je do pralki tak często jak inne ubrania, czyli zawsze wtedy, gdy są trochę przybrudzone.

Niektórzy piorą jeansy nawet po jednym założeniu, a inni wrzucają je do pralki po miesiącach noszenia - są osoby, które uwielbiają "brudne", pogniecione i niewyprane jeansy. Jeszcze inni uznają, że jeansów nie powinno się prać w wysokiej temperaturze w pralce i jedynie czyszczą spodnie w zimnej wodzie. Powszechnie znany jest też trik polegający na mrożeniu spodni w zamrażarce. Dzięki tej metodzie znikają bakterie, a jeansy zachowują jednocześnie dobre dopasowanie.

Koszulki za 20 zł, buty za 30, tania moda kusi. Gdzie tkwi haczyk?INTERIA.PL