Czym podlewać choinkę, żeby długo stała? Sposób na drzewko

Choinka to świąteczne drzewko, które na czas Bożego Narodzenia ozdabia wnętrze niemal każdego domu. Dostępne są jej dwa warianty. Mowa o choinkach żywych oraz sztucznych. Zdecydowanie lepiej wybrać ten pierwszy rodzaj, jednak – czy lepiej jest kupić drzewko cięte, czy może wybrać okaz w doniczce? Czym je podlewać, żeby długo stało? Odpowiadamy.

Jaka choinka do domu – cięta czy w doniczce?

Choinka w domu to nieodzowny element świąt Bożego Narodzenia. Uznaje się, że drzewko jest symbolem życia i odrodzenia. Pięknie udekorowany świerk srebrny, sosna pospolita czy jodła kaukaska budują podczas świąt niezapomnianą atmosferę.

Stając przed decyzją o zakupie żywej choinki, wiele osób zadaje sobie pytanie – lepiej jest kupić drzewko cięte czy w doniczce? Decydując się na pierwszą z opcji trzeba mieć na uwadze fakt, że taka choinka będzie mniej trwała, niż okaz w doniczce. Żywotność tego typu rośliny zwykle wynosi około 3-6 tygodni.

Reklama

Choinka żywa w doniczce z pewnością wytrzyma znacznie dłużej. Dodatkowo, po świętach można ją posadzić w ogródku bądź sprezentować komuś. Kupując żywą choinkę w donicy trzeba upewnić się, że jest właściwie ukorzenione oraz czy jej igły są zielone, a gałązki elastyczne – zwykle jest to oznaka tego, że roślina jest zdrowa

W obu przypadkach warto pamiętać, by kupować drzewka od sprawdzonych dostawców. Choinki przeznaczone na sprzedaż powinny pochodzić z plantacji. 

Czym podlewać choinkę, żeby stała długo i nie zrzuciła igieł?

Jeżeli ktoś zdecydował się na żywą choinkę, to zapewne może się zastanawiać, czym ją podlewać, by stała długo i nie zrzuciła igieł. Podlewanie można stosować również w przypadku okazów ciętych. Wówczas należy jednak zadbać o stojak z pojemnikiem na wodę. 

W obydwóch przypadkach (choinka cięta i w doniczce) warto podlewać drzewko letnią wodą z dodatkiem cukru bądź soli (około 2 łyżki na litr wody). Dzięki temu choinka będzie prezentowała się fantastycznie przez znacznie dłuższy czas.

Na rynku dostępne są również specjalne preparaty, które mogą wydłużyć żywotność choinek i sprawić, by nie zrzucały one igieł. Są to między innymi odżywki do choinek ciętych. Zawierają one cenne składniki, które utrzymają drzewka w nienagannej kondycji przez długi czas. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choinka | Boże Narodzenie | święta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy