Szczyty gór - z krzyżem czy bez? Na szlakach jest ich wiele

W polskich pasmach górskich można znaleźć liczne szczyty urozmaicone drewnianym lub metalowym krzyżem. Choć nie jesteśmy rekordzistami w ich liczbie - Włosi mają ich znacznie więcej - znajdziemy ich w Polsce niemało.

Wiele krzyży można spotkać w Alpach, ale są także w Tatrach
Wiele krzyży można spotkać w Alpach, ale są także w TatrachPaweł Murzyn East News

Krzyże można znaleźć w większości pasm górskich znajdujących się w Polsce, choć najsłynniejszym z nich jest najprawdopodobniej krzyż obecny na Giewoncie w Tatrach Zachodnich (szacuje się, że w okolicach tego szczytu zginęło ok. 50 osób).

Na polskich szczytach można znaleźć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt krzyży drewnianych. Takie konstrukcje znajdują się w Tatrach Zachodnich, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Małym, Beskidzie Niskim, Masywie Ślęży, Wzgórzach Wodzickich, czy Górach Świętokrzyskich.

Grześ w TatrachŁukasz Szczepański East News

Krzyże drewniane znajdują się m.in. na szczytach: Ślęży, Grzesiu, Pilsku, Majcherkowej, Buczynce, Grojcu, Leskowcu, Włodzickiej Górze, czy Śnieżnicy. 

Metalowe krzyże można znaleźć w większości polskich pasm górskich. W sumie jest ich w Polsce kilkadziesiąt. Do najsłynniejszych miejsc należą: Giewont, Pilsko, Polica, Bendoszka Wielka, Wielka Rycerzowa, Tarnica, Smerek, Mogielica, Paproć, Matyska, Krzyżowa Góra, Chełemiec, czy Wołowiec.

Krzyże na szczytach

We Włoszech z kolei - w Alpach i Dolomitach, można również znaleźć wiele krzyży - i to o wiele więcej niż w Polsce. Alpy bowiem ciągną się przez ponad 1200 km, a inny łańcuch górski - Apeniny, przez 1300 km. Większość alpejskich krzyży we Włoszech pochodzi z XIX i XX wieku. 

Dyskusja na temat ustawiania nowych krzyży na szczytach wybuchła w weekend po tym, jak dyrektor alepjskiego klubu Lo Scarpone miał powiedzieć, że lepiej uniknąć instalowania nowych symboli na alepjskich szczytach. Klub jednak zdementował informację, jakby miało to być oficjalne stnaowisko organizacji.

PolicaEast News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas